Connect with Us

“Përkeqësimi i situatës, dështim i qeverisë”/ PD: Fasoneritë, vatra të rrezikshme

Sociale

“Përkeqësimi i situatës, dështim i qeverisë”/ PD: Fasoneritë, vatra të rrezikshme

Publikuar

-

Ish deputetja e PD, Oriola Papmuri thotë se të dhënat zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë, konfirmojnë shqetësimin e Partisë Demokratike se mbajtja hapur e fasonerive i ka kthyer ato në vatra të rrezikshme të përhapjes së infeksionit.

Pampuri shpreh se qeveria duhet të kishte mbyllur fasoneritë që në momentin e parë të shpërthimit të epidemisë.

“Në Krujë, sot ka më shumë të infektuar se dje. Janë 18 persona të tjerë që kanë rezultuar pozitiv. Të gjithë punonjës fasonerie, kryesisht gra dhe vajza. Urojmë që të dhënat të pasqyrojnë realitetin dhe virusi të mos jetë përhapur akoma më shumë, por edhe kaq sa është, kemi një situatë shumë problematike.

Brenda pak ditësh, një person i vetëm ka kontaminuar 86 të tjerë, duke na faktuar 3 gjëra të rëndësishme:
1. Se virusi ka aftësinë të përhapet me shpejtësi
2. Se fasoneritë, si vend me perqendrim të lartë, janë vendi ideal për përhapjen e virusit.
3. Se qeveria është përgjegjësja kryesore për situatën e krijuar.

Qeveria duhet të kishte mbyllur fasoneritë që në momentin e parë të shpërthimit të epidemisë. Ne ia kërkuam këtë, bizneset kanë mbajtur të njëjtin qendrim, por Edi Rama ka kundërshtuar me kokëfortësi, pa dhënë asnjë argument.

Rezultati i kësaj vendimarrje të gabuar është 86 persona të infektuar me koronavirus vetëm nga një kontakt që punon në një fasoneri në Krujë”, tha Pampuri.

LEXO EDHE:  Një viktimë në 24 orë/ Rritet numri i të infektuarve me Covid në Kosovë

Sipas saj, gjobat ndaj bizneseve të fasonerive, që punësojnë rreth 70 mijë gra e vajza është mënyra e gabuar për të menaxhuar situatën.
Ajo thekson se duhet mbyllja e tyre, e shoqëruar me një mbështetje financiare.

“Është e pandershme nga ana e Edi Ramës që përdor dy standarde të ndryshme për të njëjtën situatë. Për sigurinë e vetes, të familjes dhe bashkëpunëtoreve të tij, Rama përdor komunikimin online, ndërsa mijëra gra e vajza, si dhe familjet e tyre i ka lënë nën terrorin psokologjik të infeksionit në vendet e punës.

Ka vetëm një arsye pse Edi Rama është i gatshëm të luajë bixhoz me jetën dhe shëndetin e 70 mijë nënave dhe motrave. Ai nuk do që të sakrifikojë nga paratë që ndan me një grusht oligarkësh për disa koncesione korruptive. Anullimi i pagesave për inceneratorët, Tiranës, Fierit dhe Elbasanit mbulon koston e pagesës minimale për 70 mijë gra e vajza të fasonerive.
Ndihmon që virusi të mos përhapet dhe biznesi të mos falimentojë.

Ne nuk do të lodhemi duke e përsëritur këtë gjë. Për ne është e rëndësishme që të ndërpritet zinxhiri i infektimeve. Që 18 personat e infektuar në Krujë, në Kurbin, në Shkodër, në Durrës e kudo ku ka fasoneri të mos bëhen 28, 48 apo 248.”, tha mes të tjerash Pampuri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Tjetër humbje për bluzat e bardha/ Covid i merr jetën mjekut nga Dibra

Publikuar

-

Nga

Tjetër humbje për bluzat e bardha/ Covid i merr jetën mjekut nga Dibra

Një tjetër humbje jete është regjistruar në radhët e bluzave të bardha.

Mjeku nga Dibra, Ibrahim Kaziu fatkeqësisht nuk ka arritur të fitojë betejën me Covid-19.

Lajmi është konfirmuar nga Spitali Rajonal Dibër, ku shpreh dhe ngushëllimet për këtë humbje të thëllë për stafin mjeksorë.

“U prehsh në paqe dr. Ibrahimi

Nje jete ne sherbim te popullit

Dr. Ibrahim Kaziu ishte mjeku që me profesionalizëm e përkushtim i shërbeu komunitetit të banorëve të Dibres për vite e vite me rradhë, si mjek dhe drejtues teknik ne Spitalin Dibër.

Dr. Ibrahimi nuk ia doli në betejën me virusin e pabesë, megjithë përpjekjet e mëdha të stafit mjekësor.

Te trishtuar nga kjo humbje e madhe për të gjithë ne. Do na mungojë shumë energjia e pashtershme dhe shpirti i sakrificës të një mjeku model, qytetari të mirë dhe drejtuesi të zot.

Ngushëllime familjes për humbjen e rëndë!”/CAN.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizat e motit/ Si parashikohen temperaturat nesër

Publikuar

-

Nga

Surprizat e motit/ Si parashikohen temperaturat nesër

Dita e mërkurë parashikohet të ketë mot kryesisht të kthjellët e vranësira kalimtare.

Në orët e mëngjesit prezencë të mjegullës së dendur përgjatë luginave.

Era nga veriperëndimi-verilindja 1-7m/sek, e cila përgjatë vijës bregdetare hera-herës fiton shpejtësi deri në 10m/sek.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore -2°C deri në 11°C

zonat e ulëta 3°C deri në 18°C

LEXO EDHE:  Covid-19 i pamëshirshëm me bluzat e bardha/ Infektohet një tjetër mjek i Sanatoriumit

LEXO EDHE:  “Kemi kaluar pikun e koronavirusit”/ Pipero tregon kur do bjerë numri i të infektuarve

zonat bregdetare 4°C deri në 18°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Thefsh qafën Covid-19/ Artan Hoxha tregon luftën me virusin e shekullit

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka bërë me dije se ka qene i infektuar me koronavirus, por tani pas dy javëve të trazuara ai është shëruar.

Lajmin e mirë të shërimit të tij Hoxha e ka dhënë përmes një statusi në rrjetet sociale ku shkruan ndër të tjera se lufta me virusin e shekullit ishte sfilitëse dhe e lodhshme.

Hoxha shkruan se në përballjen me Covid-19* nuk vlejnë mjekët e cirkut politik, “heronjtë” e Whatsapp- it, “mjeket biznesmenë”, që na i servir regjia e shemtuar e propagandes qeverisese, apo qe i degjojme tek na mjegullojne më keq çdo nate nga studiot vezulluese te ekraneve kombetare.

“Thefsh qafën Covid-19….
Pas dy javesh të trazuara, në beteje individuale dhe familjare, e perballuam me sukses së bashku me bashkëshorten, atë qe rendom po cilësohet, si virusi i shekullit.
Ishte një përvojë aspak mbresëlenëse….
perkundrazi, sfilitese dhe e lodhshme…
Vetem kur krijuesi te ben nje “xhiro” nga “honet e qoftelargut”, e kupton vleren e vertete te jetes, te bashkeshortes, te familjes, te femijeve, te prinderve, te miqve dhe shokeve, gjithkujt qe te ndodhet prane..

Papritmas, gjendesh në nje shkretetire të frikshme, mes teje dhe krijuesit.
Aty të vetmit engjej mbrojtes, për dreq nuk jane propaganda cipëplasur e pushtetit, apo politika e dites, që te fut jo vetëm të dridhurat, por panikun…

Aty nuk vlejne mjeket e cirkut politik, “heronjte” e Whatsapp- it, “mjeket biznesmenë”, që na i servir regjia e shemtuar e propagandes qeverisese, apo qe i degjojme tek na mjegullojne më keq çdo nate nga studiot vezulluese te ekraneve kombetare…

Me duhej ta provoja vetë, se heronjte e vertete me bluza të bardha, ata të heshturit, qe bejne detyren e tyre në keto dite të trazuara, qe shpetojne jete njerezish dhe mbjellin shprese pikerisht aty ku duket se oksigjeni eshte zhdukur, jane krejt të tjere…

Falenderimi dhe mirenjohja në keto raste, per heronj te tille te heshtur, eshte shume pak
Dua ta nis mirenjohjen time nga shefi i reanimacionit të spitalit Amerikan 3, doktor Genti Huti, nje shkodran, qe për zotin “te tana i ban”. Pastaj doktor Amarildo, kryeinfermieri Eugen Ismolli, infermieret e perkushtuara me veshje prej astronauti .. etj.

Në fund, nje falenderim të veçante, miqve të vertete, qe në dite të tilla, vlejne me shume se nje thesar.
Në saj të tyre, pata mundesine të marre nje trajtim cilesor mjekesor, në Spitalin Amerikan 3, jo vetem me i miri në vend, por ndoshta dhe në Ballkan.

Dhe në fund nje keshille.
Miq, të njohur, bashkekombas!
Eshte në zgjedhjen tuaj të lire te besoni ose jo, ta neverisni propaganden e shemtuar te pushtetit dhe panikun e pakenaqesise të opozites në betejen e saj për pushtet.
Une u mundova për 8 muaj me radhe të mos infektohem nga covid19, por nuk ia dola dot.
Beni kujdes, ruhuni per shendetin tuaj, të familjareve tuaj, sidomos të prinderve në moshe të thyer.
Covid19 nuk eshte nje loje, eshte nje e keqe shume e kushtueshme për shqiptaret e vene perfund nga keq-qeverisja dhe vrasja e shpreses.
Jeta e çdo njerit prej jush eshte shume e shtrenjte…
Ju lutem, kujdesuni per vete dhe te tjeret, qe të mos beheni për spital.
Per fat te keq, nga aty e tutje, jemi vetem statistika në buletin ditor të bilancit të covid19…“, shkruan Hoxha në Facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE