LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gëzim Xhepa thirrje Task Forcës qeveritare/ "Të aktivizohen thirrjet telefonike të mjekut të familjes"

14 Mars 2020, 21:09, Aktualitet CNA
Gëzim Xhepa thirrje Task Forcës qeveritare/ "Të aktivizohen

Profesori Gëzim Xhepa deklaron se situata aktuale dëshmon rënien në kolaps dhe destruksionin e shërbimit parësor. Ai ngre akuzat se taskforca qeveritare ka neglizhuar ndihmën që mund të japë në këto momente mjeku i familjes.

Xhepa pretendon se aktualisht është e pamundur të menaxhohet situata tekefonike nga një qendër e vetme, siç është 127 për filtrimin e problemeve dhe dhënien e ndihmës.

Sipas tij, kjo është e vetmja arsye e vështirësisë së kontaktimit në një fluks të rritur që shkakton situata e panikut, ndaj kërkon që të angazhohen më shumë mjekët e familjes.

“Edhe kur arrihet kontakti me këtë qendër, ekspertët mjekësor janë të paaftë të konkludojnë për një rast të panjohur në aspektin shëndetësor! Po të kishim një shërbim parësor, i cili do ishte efiçient në kuptimin e mirëfilltë profesional të një sistemi solid shëndetësor, telefonatat e familjarëve do ishin me mjekun e familjes dhe ky i fundit i mirënjohur me statusin shëndetësor të pacientëve të tij do të vlerësonte ndërhyrjen e 127, apo menaxhimin telefonik të sëmundjes nga ai vetë! Por organizimi i sistemit parêsor i ka transformuar mjekët e familjes në noterë vulash, pa të drejtë mendimi dhe vendimi për pacientët e tyre, qoftë dhe për medikamente të terapisë së vazhdueshme, gjë që e bën të vështirë aktivizimin e tyre në një moment të tillë si menaxhues telefonik të pacientëve të tyre, pasi kanë njohje të përciptë për kotigjentin e pacientëve në trajtim! Megjithatë, në situatën e krijuar, ka ardhur koha të aktivizohet mjeku i familjes si filtër paraprak telefonik, në lidhje me të sëmurët e tij, dhe të jetë Ai që të aktivizojë komunikimin me 127! Situata e krijuar kërkon aktivizimin e të gjithë forcave mjekësore, përndryshe situata po shket në kaos”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

Lajmet e fundit nga