LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Baxhanaku i Ben Blushit anëtar i Gjykatës së Lartë

13 Mars 2020, 14:55, Aktualitet CNA
Baxhanaku i Ben Blushit anëtar i Gjykatës së Lartë

Sot në institucionin e presidencës është zhvilluar ceremonia e betimit të tre anëtarëve të rinj të Gjykatës së Lartë, përkatësisht, Sokol Sadushaj, Ilir Panda dhe Ervin Pupe.

Ervin Pupe, është një lidhje e ish-politikanit, Ben Blushi, tashmë drejtor i Top Channel, me Gjykatën e Lartë.

Ervin Pupe, anëtari i ri i Gjykatës së Lartë është baxhanaku i Ben Blushit dhe CNA.al më parë kishte paralajmëruar zgjedhjen e tij.(Lexo ketu)

Ervin Pupe është bashkëshorti i motrës së Eva Blushit, aksionere e Valtelina shpk, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe. Nëpërmjet Em Capital Group, ku Eva Blushi është aksionere me 30% të kuotave.

Një kompani e themeluar në Bullgari nga Eva Blushi, së bashku me dy aksionerë të tjerë, pronarët të kompanisë së inceneratorëve në Shqipëri.

Tashmë Ben Blushi, përvecse ?sheik? i medias shqiptare, do të ketë edhe baxhanakun e tij anëtar të Gjykatës së Lartë.

Kujtojmë këtu se CNA.al prej rreth një muaji ka shkruar në lidhje me pasurinë prej sheiku të Ben Blushit.

CNA.al zbuloi sesi bashkëshortja e Ben Blushit, me profesion notere, rezulton të ketë aksione në katër biznese, edhe pse ligji për noterinë thotë se  ushtrimi i funksionit të noterit nuk pajtohet me asnjë veprimtari tjetër publike dhe private me përjashtim të mësimdhënies dhe të veprimtarisë shkencore.

Eva Blushi rezulton aksionere në ?EM CAPITAL GROUP AD?, Lori Kafe, Publialb si dhe në një subjekt me një aksioner italian, me emër subjekti ?Luxury Comunicazione e Publicitta?. (Lexo këtu).

Nga ana tjetër, vetë Ben Blushi rezulton të jetë një oligark i medias shqiptare.

CNA.al ka zbardhur pasurinë e deklaruar të Ben Blushit, gjatë kohës që ky i fundit është paguar nga taksat e shqiptarëve, pra nga vitit 2003 deri në vitin 2017, ky rezulton se pasuria e tij është shtuar në mënyrë të çmendur.

Ben Blushi është njeriu që ka deklaruar një pasuri me vlerë 500 milionë, për vetëm 30 mijë euro dhe shumën e blerjes e ka nxjerrë për gati 2 vite. Pra, të gjithë investimin e ka rikthyer pas.

Nga ana tjetër CNA.al ka rportuar edhe në lidhje me një pallat të ndërtuar në Tiranë në vitin 2013.

Pallati, i cili ndodhet pranë ish-Stadiumit ?Dinamo?, i përket në pronësi një ndërtuesi dhe një tjetër personazhi tjetër. Bëhet fjalë për vjehrrin e Ben Blushit, i ndjeri A. Brati. Një ish-jurist që çuditërisht një ditë kthehet në ndërtues dhe bëhet shpejt e shpejt miliarder. (Lexo këtu)

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj. Ashtu sikurse CNA.al e ka raportuar edhe më heret, sikundër edhe bashkëshortja e Blushit, edhe anëtari i Gjykatës së Lartë, Ervin Pupe mund të jetë pjesë e pasurisë 5 milion dollarë.

Kjo, pasi pallati i ndërtuar tek ish-Stadiumi Dinamo, pas largimit nga jeta të avokatit Brati, trashëgimia ngelet në duart e bashkëshortes dhe fëmijëve, në rast se ai nuk ka bërë ndonjë testament, ku gjithçka t?ia ketë lënë Evës. Ç?ka do të tregonte qartë se skema e 5 milion dollarëve të ndërtimit të pallatit ishte 100% vepër e Blushit, gjë të cilën ai nuk e pranon, por thotë se ka qënë vjehrri dhe të afërmit e tij që e kanë ndërtuar. Në rast se nuk është pasuri që do t?i jepet Eva Blushit dhe Ben Blushit përfitues është edhe Ervin Pupe nëpërmjet bashkëshortes të tij si trashëgimtare.

Këtë ne nuk mund ta themi, por ajo që dihet është se Ben Blushi, një oligark i medias me pasuri të cmendur, prona nga Tiranë në Korcë, tashmë ka edhe baxhanakun anëtar të Gjykatës së Lartë./ CNA.al

Baxhanaku i Blushit në Gjykatën e Lartë/ Pjesë e pasurisë 5 milion dollarë?!

“Sheiku” i mediave/ Të gjitha miliardat dhe skandalet e Ben Blushit

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Lajmet e fundit nga