Connect with Us

Baxhanaku i Blushit në Gjykatën e Lartë/ Pjesë e pasurisë 5 milion dollarë?!

Politikë

Baxhanaku i Blushit në Gjykatën e Lartë/ Pjesë e pasurisë 5 milion dollarë?!

Publikuar

-

Nuk është vetëm Ardian Dvorani njeriu që e lidh Ben Blushin me Gjykatën e Lartë. Jo vetëm ajo foto e publikuar disa muaj më parë kur ishte gjyqi i aksioneve të Top Channel, por edhe një person tjetër. Ai quhet Ervin Pupe. Është baxhanaku i Ben Blushit, bashkëshorti i motrës së Eva Blushit, aksionere e Valtelina shpk, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe. Nëpërmjet Em Capital Group, ku Eva Blushi është aksionere me 30% të kuotave. Një kompani e themeluar në Bullgari nga Eva Blushi, së bashku me dy aksionerë të tjerë, pronarët të kompanisë së inceneratorëve në Shqipëri.

  Ben Blushi, Eva Blushi

Ervin Pupe dy ditë më parë ka dhënë intervistën për të qënë pjesë e Gjykatës së Lartë. Tashmë Ben Blushi nuk do të ketë një, por dy persona në Gjykatën e Lartë, me shpresën se ai do të jetë fitues.

Por, ashtu sikundër edhe bashkëshortja e Blushit, ai është pjesë e pasurisë 5 milion dollarë. Pasi pallati i ndërtuar tek ish-Stadiumi Dinamo, pas largimit nga jeta të avokatit Brati, trashëgimia ngelet në duart e bashkëshortes dhe fëmijëve, në rast se ai nuk ka bërë ndonjë testament, ku gjithçka t’ia ketë lënë Evës. Ç’ka do të tregonte qartë se skema e 5 milion dollarëve të ndërtimit të pallatit ishte 100% vepër e Blushit, gjë të cilën ai nuk e pranon, por thotë se ka qënë vjehrri dhe të afërmit e tij që e kanë ndërtuar. Në rast se nuk është pasuri që do t’i jepet Eva Blushit dhe Ben Blushit pwrfitues wshtw edhe Ervin Pupe nwpwrmjet bashkwshortes tw tij si trashwgimtare.

              Ervin Pupe 

Nëse i ndjeri nuk ka lënë testament, pjesë e trashëgimisë ngelet edhe Ervin Pupe, baxhanaku i Ben Blushit, nëpërmjet bashkëshortes së tij, ç’ka do të thotë se është edhe ai pjesë e pasurisë 5 milion dollarë. Minimalisht në rast të një ndarje me përpjestim të drejtë të pasurisë, ku Ben Blushi do të kishte thjeshtë dhe vetëm 25% të saj, Pupes i takon një pasuri me vlerw prej gati 1.3 milion dollarë.

Kandidati për anëtar i Gjykatës së Lartë, me një pasuri marramendëse, në qoftë se kjo do të trashëgohet dhe vjehrri i tij nuk e ka lënë në një testament të veçantë gjithçka për dikë tjetër, duke përjashtuar bashkëshorten e tij.

LEXO EDHE:  Ilda Bejleri aksidenton rëndë të moshuarën/ Largohet nga vendngjarja
        Pallati në Tiranë

Por, çdo skemë ka vetëm një përfundim. Në rast se ajo pasuri nuk do të përpjestohet, i bie që Ben Blushi tërë investimin e tij për lejen e pallatit, dhënë një ndërtuesi duke ushtruar influencën e tij si politikan dhe gjithçka duke e vendosur në emër të vjehrrit të tij do të na tregonte se Beni qe investitori direkt i saj. Pra një hetim nga SPAK do të zbardhte detajet, ose nëse pasuria do të trashëgohej nga tw gjithw pjestarwt e familjes, Beni me gjithë investimin e tij të bërë, do të humbte shumë dhe ajo që do të ngelej do të ishte vetëm një e katërta e pasurisë.

Pra, ngelet për të parë se çfarë do të ndodhë me këtë pasuri, e cila duket se do ta ndjekë nga pas si hije Ben Blushin, si një akuzë për korrupsion. Si një akuzë për fshehje pasurie. Detajet do të vazhdojmë t’i themi në ditët në vijim, por tani pjesë e kësaj pasurie, e cila vlerësohet me shifra marramendëse është me apo pa dëshirën e tij, edhe kandidati për Gjykatën e Lartë, Ervin Pupe, i cili nga vjehrri i tij pritet të trashëgojë një pasuri marramendëse, e krijuar nëpërmjet bashkëpunimit të tij me një ndërtues në Tiranë. Ky i fundit ka akuzuar Ben Blushin si personin që qëndron pas ndërtimit të këtij pallati dhe vjehrri i tij ka qënë thjeshtë dhe vetëm përfaqësues i tij./ CNA.al

“Sheiku” i mediave/ Të gjitha miliardat dhe skandalet e Ben Blushit

Një përgjigje që mos “çmendet” Ben Blushi/ Miliardat e tij, të vjehrrit dhe akuzat që po trondisin mediat dhe politikën

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ja kështu vendoset rregulli”/ “Gjeniu” i LSI-së rendit 5 kushtet që duhet të plotësojë një arbitër

Publikuar

-

Nga

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, duket se qenka një “gjeni” që kjo forcë politike ka nderin ta ketë në mesin e saj.

Përveç politikës dhe shumë fushave të tjera, për të cilat çdo ditë komenton në rrjetet sociale, Petrit Vasili mesa duket qenka një “gjeni” edhe në fushën e sportit.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa komenton reagimet ndaj arbitrit të ndeshjes së mbrëmshme mes Tiranës dhe Partizanit, nuk kursen ironinë ndaj qeverisë, por njëkohësisht  tregon edhe pesë “kushte” që sipas tij duhet të ketë një arbitër.

LEXO EDHE:  E rëndë në Tiranë/ Hidhet nga kati i 5 i banesës, ndërron jetë 42-vjeçarja

LEXO EDHE:  Video-Paniku nga tërmeti/ Qytetarët lënë shtëpitë

“Kane te drejte keta qe qahen per arbitrin e derbit Tirana Partizani.

Here tjeter arbitri duhet qe:

  1. te kete kaluar Vetingun

2.Te caktohet me Vendim te Keshillit te Ministrave.

3.Te kete bere deklarimin e pasurise te OFL.

4.Te veshe uniformen e caktuar nga qeveria, por sigurisht nuancat mavi-mavri.

5.Rezultati i ndeshjes te njihet vetem pasi te miratohet nga Qeveria me Akt Normativ.

Ja keshtu vendoset rregulli ne futboll dhe
eliminohen fitoret qe nuk i duhen qeverise.

Presim vendimet e qeverise….”-shkruan Petrit Vasili.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Akt i papërgjegjshëm dhe armiqësor”/ Berisha “shpërthen” kundër Ramës

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar me tone të forta kundër kryeministrit Edi Rama, pas vendimit për vendosjen e karantinës nga koronavirusi në shtëpinë e pushimit të oficerëve në Durrës.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha e cilëson këtë si akt të papërgjegjshëm dhe armiqësor ndaj ushtrisë.

“Vendosja e Karantines ne shtepine e pushimit te oficereve, nje akt absurd dhe armiqesor ndaj ushtrise!

Miq, pasi vendosja e zones dhe objektit te karantines ne Kavaje u refuzua me te drejte nga qytetaret e ketij qyteti, Edvin Çekapi merr vendimin e dyte te gabuar, vendos te perdore per kete qellim shtepine e oficereve ne Durres. Ky eshte nje akt i papergjegjshem i Edvin Çekapit, i cili ne mijra e mijra objekte zgjedh te vetmen shtepi pushimi qe kane ushtaraket tane perveç Jales, te cilen e zene ndrikullat dhe kumbaret qeveritare.”-shkruan Berisha.

Më tej, ai thekson se karantina duhej të vendoset në bazë ushtarake, por jo në shtëpinë e pushimit, pasi ajo nuk është i tillë.

LEXO EDHE:  ONM “djeg” Donika Prelën/ Karriera e saj në pikëpyetje

LEXO EDHE:  ONM “djeg” Donika Prelën/ Karriera e saj në pikëpyetje

“Disa here jam shprehur se karantina duhet te vendoset ne nje baze ushtarake por shtepia e pushimit te ushtarakeve nuk eshte baze ushtarake.

Ky eshte nje akt armiqesor ndaj ushtarakeve shqiptar, qe sot jane usharaket me te keqpaguar ne Europe dhe marrin gjysmen e pages qe marrin ushtaraket ne Kosove.

Denoj me ashpersine me te madhe kete vendim te papergjegjshem te Edvin Hajdutit dhe ndrikullave Hajnia dhe kerkoi anullimin e menjehershem te saj. sb”-përfundon postimin e tij Sali Berisha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Balla flet për “hiena” në Kongresin e PS/ Nuk kursen lavdet ndaj Ramës

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla ka mbajtur sot fjalën hapëse të Kongresit të Partisë Socialiste.

Gjatë fjalës së tij, Balla ndërsa është ndalur tek tërmeti tragjik i 26 nëntorit, i cili la pas 51 viktima, nuk ka kursyer “lavdet” në drejtim të kryeministrit Edi Rama.

“26 nëntori ishte momenti më i vështirë për gjeneratën tonë. 51 të vdekur, thuajse 1000 të plagosur, më shumë se 14 mijë familje që në më pak se një minutë humbën çatinë mbi krye. Bashkë me forcat e para të strukturave të shtetit i pari që mbërriti në Durrës ishte vetë Edi Rama e menjëherë pas pak casteve filloi misioni i kërkim shpëtimit nën rrënoja.”-tha Balla.

Gjithashtu Balla tha se “Sot Kryeministri Edi Rama drejton sot Organizatën më të madhe në botë për Sigurinë dhe bashkëpunimin, e që bën sëbashku më shumë se 57 shtete e mbi 1 miliard banorë. Hapa këto që shtatë vite më parë dukeshin shumë vite larg.”

Në fjalën e tij, Balla ka vijuar të sulmojë opozitën, ndërsa i etiketoi edhe me fjalët si “hiena”, që sipas tij ishin kundër Reformës në Drejtësi.

Për më tepër, Balla foli edhe me emra, ndërsa u shpreh se në këtë aleancë të pështirë, siç e cilësoi ai, qëndron presidenti Meta qëndron pas shpine, Basha në krah dhe Monika Kryemadhi në çizme.

Do t’i mbajmë mend gjatë ato ditë, si rrallë herë më parë, shqiptarët u bënë bashkë. Ato ditë ishin ditë që rrëzuan për pak momente edhe fjalët Fishtës së madh “Ma zor mblidhen dy shqyptarë, sesa mblidhet një thes me pleshta”. Edhe pse solidariteti i ndonjë hiene në krahun tjetër të politikës nuk zgjati gjatë. Shumë shpejt na u desh të përballemi me kujën e paskrupullt të hienave,

LEXO EDHE:  Ministri i Jashtëm grek në Tiranë/ Ja axhenda dy ditore

LEXO EDHE:  Ministri i Jashtëm grek në Tiranë/ Ja axhenda dy ditore

që tentuan të ngjallin mosbesim, zi dhe humbje shprese, e që kulmoi ne nje shpërthim të çartur klithmash fill pas suksesit të konferencës së donatorëve. Politikanë të pashpresë, ushtarë të dëshpëruar të së keqes, njerëz të trembur deri në palcë nga reforma në drejtësi. Të gatshëm të përdorin edhe një epidemi botërore si koronavirusi, për të shpërndarë panik, nxitur ankth, kërkuar rrëmujë.”-tha Balla.

Më tej, ai u shpreh se “Prej korrikut 2016 në Shqipëri rreshtimi i krahëve në politikën shqiptare nuk është vetëm në nocionet bazë e majtë – e djathtë, shumicë – pakicë apo pozitë – opozitë. Prej atij momenti në Shqipëri u krijua një aleance e pështirë kundër Reformës në Drejtësi, me Sali Berishën ne balle, Ilir Metën pas shpine, Lulzim Bashën në krah dhe Monika Kryemadhin në çizme!

Reforma në Drejtësi ishte dhge është angazhimi ynë themelor prej kur e propozuam për herë të parë në vitin 2008 nevojën e një reforme të tillë dhe jetësimin e të cilës e filluam sapo morëm besimin e shqiptarëve. Prej vitit 2016, kur ne zhvilluam edhe Kongresin tonë të fundit zgjedhor, Partia Socialiste ka fituar edhe dy beteja të tjera të rëndësishme elektorale. Në zgjedhjet e 25 Qershorit 2017 ne morëm numrin më të madh të votave, duke i dhënë Partisë Socialiste më shumë mandate se asnjëherë tjetër në Kuvendin e Shqipërisë. Zgjedhjet e 30 qershorit 2019 ishin po ashtu një shprehje kuptimplotë e demokracisë, sic konkludoi Raporti i Misionit Vëzhgues për Zgjedhjet, duke u garantuar e drejta kushtetuese e çdo shqiptari për të votuar. Shqiptarët votuan të qetë, duke shprehur me votë vullnetin e tyre.’, tha Balla.

LEXO TE PLOTE