Connect with Us

Foto-Zbulohet libri i vitit për 2019

Satire Politike

Foto-Zbulohet libri i vitit për 2019

Publikuar

-

Në prag të vitit të ri, CNA.al, me një grup gazetarësh, duke u bazuar në disa kritere dhe argumente, shpalli foton e vitit.

Ne shpallëm foto të vitit, një foto të kreut të Republikës së re, Lulzim Basha duke udhëtuar me “Bussines Class”, së bashku me bashkëshorten e tij, e cila shfaqet me këmbët përpjetë.

Mjafton kjo foto e kryetarit të opozitës me bashkëshorten e tij në krah, e cila ngre këmbët përpjetë në biznes, duke na treguar arrogancën, pasurinë dhe hallet e tyre të zgjidhura.(Lexo këtu)

Por, nuk mund të mbetej pa “nderuar” edhe deputeti i Republikës së re, i “madhi” Klevis Balliu.

Zakonisht ngjarje të tilla publikohen në fund vit, por ne pritëm këto ditët e para të Janarit, pasi pritëm që kauza e Klevis Balliut me Unazën e re të merrte fund.

Dje dhe pardje, IKMT dhe Bashkia e Tiranës kanë prishur godinat e fundit dhe kanë deklaruar se ka mbaruar komplet shembja. Do të bëjnë disa spastrime në zonë dhe firma do të fillojë ndërtimin e Unazës së re.

Ndërkohë që duke pritur me ankth këtë që ndodhi, shfletonim librin e Klevis Balliut, me titull “Misioni i Unazës”.

Ne e shpallim këtë libër si më të shkëlqyerin, më të përkryerin, me kauzën më të drejtë dhe librin që vërtetë u shkrua dhe solli “fitoren” e banorëve të Unazës së re.

Po të mos ishte shkruar ky libër i vitit, banorët nuk do të fitonin, as shtëpitë e tyre nuk do të ishin shembur shtëpitë e tyre dhe as nuk do të ishin lënë në rrugë nga qeveria.

LEXO EDHE:  “40 milionë euro për 2.3 km”/ ARRSH i përgjigjet opozitës, sqaron detajet e projektit  

CNA.al e ka shkruar që në krye të herës që mjaftonte prania e Klevisit atje, për të kuptuar se pas pak kohësh kauza do të humbte, por gjithësesi ndërtesat u prishën dhe banorët janë lënë në rrugë. Por, kemi fituar. Kemi shpallur dhe librin e Klevis Balliut “Misioni i Unazës” si libri më i mirë i vitit 2019.

Sepse ky libër na tregoi se çuni i Fahriut, i cili për tetë vjet iu deshën 300 mijë euro të mësonte vetëm anglisht në Universitetet e Britanisë, mund të shkruajë me një fjalor të pasur, dhe mund të na japë edhe vepra të shkëlqyera. Dhe nga ky libër i parë shpresojmë të ketë të tjerë libra, botime të rëndësishmë politike dhe letrare nga personaliteti me vlera të shkëlqyera, Klevis Balliu.

Nuk ka rëndësi nëse ia shkruan babai. Nuk na prish asnjë punë. Mjafton që libri të ketë emrin e Klevisit.

Megjithëse godinat janë shembur dhe kauza ka humbur, libri është në librari. Banorët mund të mbesin rrugëve, por librin dhe Klevisin i kemi. Nuk ka rëndësi çfarë ndodh./ CNA.al

Shpallet foto e vitit

Çuni i Fahriut, simboli i pazarit të Lulit për protestën e “Astirit”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Satire Politike

Basha tersi i Karaibeve/ Pas pushimeve, bie tërmet

Publikuar

-

Nga

Një seri tërmetesh janë regjistruar gjatë ditës së djeshme dhe asaj të sotmes në ishullin e Karaibeve, ku më i fuqishmi ishte me magnitudë 6.4 ballë.

Ky ishte tërmeti më i fuqishëm në 102 vite e fundit që ka goditur ishullin ekzotik, ndërsa si pasojë ka mbetur viktimë një person.

Guvernatori i Porto Rikos, Wanda Vazquez ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe konfirmoi se të paktën 346 qytetarë kanë mbetur pa shtëpi.

Tërmeti i paparë që prej më shumë se një shekulli ka rënë menjëherë pasi u largua kryetari i opozitës shqiptare Lulzim Basha, i cili, pas vitit të ri, u raportua nga media, se pushimet i kaloi në Karaibe dhe është kthyer vetëm dy ditë më parë.

LEXO EDHE:  “40 milionë euro për 2.3 km”/ ARRSH i përgjigjet opozitës, sqaron detajet e projektit  

LEXO EDHE:  Pse unaza ka mbetur simbol i martesës?

Ka qenë një fat i madh për Shqipërinë dhe për kombin shqiptar që Lulzim Basha kishte ikur në Karaibe dhe që tërmeti u mbyll në dy ditë, pasi mediat ndërkombëtare raportojnë se tërmetet e fuqishme janë të rralla në Porto Riko./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Kupton mo apo je pykë në diell?!”/ Mitro Çela zbulon çfarë i tha Koço Devole për poturet e Ramës

Publikuar

-

Nga

Mitro Çela njihet për ironinë e tij therëse. Së fundi në një postim në rrjetet sociale, ndërsa publikon një foto me Koço Devolen, ironizon edhe kryeministrin Edi Rama.

“Poturet Devole-Rama

Pashë foton. I them Koços:
-Më gjëj edhe mua një palë poture? Zhilenë e kam vetë.
-Jo! Nuk bën! Vetëm dy personslitete, në mëmëdheun tënë mama, mund të mbajme poture: Unë dhe zoti Rama!…
-Është e letë të qepësh njē palë poture. Por e rëndë. E rëndë shumë ti meritosh, për ti veshur si poture!
-Kupton mo Mitro Xhani, apo je pykë në diell?!”-shkruan Mitro Çela.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Mitro Çela tregon të vërtetat/ “Nekrolla alla Andon Zako Çajupi”

Publikuar

-

Nga

Ndë Korçë figura më e ndritur për mua, pas Themistokli Gërmenjit, është Lenci. Më ka thënë një postulat, që e zbatoj me fanatizëm: “Kur të vish në Korçë, më bëj një sms. Të nakatos një program që Korça të të duket Paris i vogël”.

Fundjavë. Mbërritëm në Pogradec. Hëngrëm lakror me domate dhe koran në skarë. Pimë kafe turke te sheshi “Violeta Manushi” në Tushemisht . Ngava celularin…

– Alo… Lenci! Jemi rrugës për Korçë. Me Ezmerkën dhe mbesën…

– Po pse, bre Mitro, nuk më njoftove tre ditë më parë?! Kam thyer edhe këmbën…

– Lenci! Sot e gjete të thyesh këmbën, për të më lënë mua jetim sokakëve të Korçës?!

– Mitro xhani! Këmbën e kam thyer dy muaj më parë. Në orën 21:00 takohemi te “Cofiet”. Kofshë gici, turshi, verë dhe serenata.

Në BENZ. Lenci në timon.

– Ishte shaka? – i thashë.

– Jo! Shiko patericat… Dy muaj më parë rashë si thes nga tre shkallë. Theva këmbën. Por mund të kisha thyer edhe qafën. Vilani. Hapa sytë, tre mjekë me vegla në duar. Më prenë, më futën hekura në kofshë. Kirurgë artistë. Në Spitalin Ushtarak… Por çdo e keqe e ka një të mirë: Kam humbur 22 kilogramë… Të shoh të mallëngjyer?! – vazhdoi Lenci. – Nuk ma shet mua rolin e aktorit.

– Nuk e kam hallin te dhimbka jote, – i thashë. – Por më mbeti nekrologjia në xhep. Dy vjet më parë Koço Devole u operua. Shkuam në spital. Koçoja fliste përçart…

LEXO EDHE:  Nga opozita e PS-së tek PD/ Kush janë kopjet e Tahirit, Ballës dhe Braçes?

LEXO EDHE:  Astrit Patozi i nxjerr bojën Bashës/ Opozita jote me Klevis Balliun nuk frymëzon

– Kaq e pat artisti, – tha Filipi. – Mitro ulu e bëj një nekrologji…

Kur e mbarova, Koçoja hapi sytë… Më vajti djersa për dhjamë qeni.

– Dy javë më parë. Hëngri dajak Elvi Fundo. U kthye Filipi nga spitali:

– Keq Fundo. Mesa duket do të shkojë të takohet me Zoi Fundon, në ferr. Bëji retush nekrologjisë së Koços e shkruaj çfarë të duash. I zoti i punës nuk ankohet…

Hapa laptopin. Bëra korrigjimet. Kur e printova, lexova deklaratën e Fundos: “Unë, do t’u vras me penë!”

– E ke veglën me vete? – tha Lenci. – Ma bën edhe mua një nekrologji?

– Gazetari pa vegël është si ushtari pa pushkë. Nesër pimë kafe me Thoma Gëllçin dhe Muharrem Mekon… Lexojmë edhe esenë.

…Të nesërmen porositëm kafe. Në pritje nxora kartën.

– Shiko, shiko! – tha Lenci, duke lexuar nekrologjine – Një kurorë e mban Rama me Niko Peleshin. Tjetrën Mimi Kodheli me Ilir Beqen… Po më habit. I shkarkuar, por nuk i harron miqtë. Paskan folur edhe profesorët e mi të shkollës në Hollandë! U ka kushtuat rruga! Fjalë të bukura edhe biznesmeni bullgar. Erdhi për investime, por iku me bisht në shalë?! Filipi ka folur pa hequr llullën nga goja? Filip, mo! Po Bodja pse ka folur? Apo vdis të të dua dhe ha, ha, ha e ku, ku, ku…

LEXO TE PLOTE