Connect with Us

Shpallet foto e vitit

Politikë

Shpallet foto e vitit

Publikuar

-

Shumë media vendosin sondazhe, votime për personazhin e vitit, foton e vitit, fotot më të bukura, e të tjera mënyra për tu bërë më atraktive dhe që qytetarët të zgjehdin të preferuarit e tyre.

Ne të CNA.al zgjodhëm një mënyrë tjetër. Një grup i vogël gazetarësh, duke vendosur disa kritere përzgjodhëm foton e vitit 2019. Kjo jo pa qëllim.

U zgjodh mbi disa kritere. Mbi arrogancën që tregonte fotoja, mbi gënjeshtren që kishte fotoja, mbi të vërtetën që tregonte fotoja dhe mbi atë që kjo foto na tregon dhe që ne nuk e dimë dhe nuk e shohim në jetën tonë të përditshme.

Në foto, siç e shikoni janë disa info të lexurshme. Është kreu i opozitës, Lulzim Basha në avion, duke udhëtuar në business class. Njeriu i cili quhet “hollandezi fluturues”, për shkak se pjesën më të madhe të jetës së tij e kalon në Hollandë gjatë gjithë vitit. Që nga Janari, Luli nuk do të quhet më Lulzim Hollandezi fluturues, por fluturues i vendeve të ulta, pasi Holanda nga 1 janari, pritet të ndryshojë emrin si shtet.

LEXO EDHE:  "Reforma zgjedhore element i rëndësishëm"/ Basha: S'ka BE duke gënjyer, koha e show-t ka mbaruar

Por, përtej kësaj nga ana tjetër, Luli vjen në Shqipëri dhe bën opozitë kundër qeverisë. Një opozitë e mefshtë, pa vlerë. Lulzim Basha një njeri fasadë dhe i pabesueshëm në opinionin publik. Një njeri që udhëton në business class, vjen dhe ankohet për të varfërit.

Në krah të tij ndodhet bashkëshortja Aurela Isfufi Basha. E cila në fakt është qytetare hollandeze dhe ajo shpesh në korridoret e PD-së thuhet se është njeriu më influent në krah të Bashës dhe njeriu që merr vendimet për drejtimin e PD-së.

Gjithësesi përtej kësaj, mjafton kjo foto e kryetarit të opozitës me bashkëshorten e tij në krah, e cila ngre këmbët përpjetë në biznes, duke na treguar arrogancën, pasurinë dhe hallet e tyre të zgjidhura.

Pra, ajo fot flet më shumë se çdo gjë tjetër. Na tregon se ata janë për veten e tyre, fluturojnë për qejfet e tyre, ndërsa Shqipëria vuan dhe ka nevojë për një opozitë për të larguar sa më parë Edi Ramën nga pushteti./ CNA.al

Këmbët përpjetë të kunatit dhe humoristëve

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Zbatimi i Reformës Zgjedhore”/ Ambasadorja amerikane vlerëson Hajdarin e Gjonin

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e opozitës në Kuvend, Rudina Hajdari nga grupi demokrat dhe Ralf Gjonin .

Sipas postimit në faqen e ambasadës, Kim ka shprehur vlerësimin e saj ndaj dy deputetëve për qëndrimin në Kuvend dhe faktin që nuk dogjën mandatet.

“Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim u shprehu deputetëve të opozitës Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni vlerësimin e saj për qëndrimin të angazhuar në procesin demokratik dhe vijueshmërinë e punës për çështje të rëndësishme në Parlament.

Gjatë takimit të tyre më 11 shkurt, Ambasadorja dhe dy deputetët biseduan gjithashtu edhe për rëndësinë e gjetjes së një rruge të përbashkët, si dhe për zbatimin e reformës zgjedhore, gjë e cila është thelbësore për forcimin e demokracisë së Shqipërisë dhe të ardhmen europiane të saj” shkruan ambasada amerikane./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E kanë kthyer në sport shkeljen e Kushtetutës”/ Meta: Mazhoranca po dënon me vdekje Reformën në Drejtësi

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, ka komentuar ligjin e sapo miratuar në Parlament nga mazhoranca për mënyrën e kryerjes së betimit për anëtarët e rinj të Gjykatës së Lartë dhe asaj Kushtetuese.

Meta u shpreh se shkelja e Kushtetutës është kthyer në një sport të preferuar të mazhorancës, ndërsa theksoi se do të shprehet në momentin kur ligji t’i mbërrijë në zyrë për dekretim.

“Nuk e di se çfarë ka ndodhur në Parlament, por prej kohësh në Parlamentin tonë është lajm kur miratohet ndonjë ligj në respekt të Kushtetutë. Shkelja e Kushtetutës është kthyer në një sport të preferuar të mazhorancës.

Nuk dëshiroj të komentoj diçka që nuk e kam lexuar, por në vijim të marrëzimit që ka ndodhur me zbatimin antikushtetues të reformës në drejtësi. Nuk habitem që të ketë ndodhur ndonjë marrëzi e tillë. Kur ligji të mbërrijë në Presidencë do të shprehem në mënyrë zyrtare.

LEXO EDHE:  Dako i përgjigjet Bashës/ Ik fli gjumë tek vaska e peshkut, o toç

LEXO EDHE:  Dako i përgjigjet Bashës/ Ik fli gjumë tek vaska e peshkut, o toç

Nuk ekziston asnjë mekanizëm ligjor që rrëzon Kushtetutën, këto janë përpjekje për të dënuar me vdekje çdo minimum kredibiliteti që mund t’i ketë mbetur reformës në drejtësi”, është shprehur Meta gjatë intervistës për “Euronews Albania”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta pret ministrin e jashtëm turk/ Shqipëria dhe Turqia, potencial të jashtëzakonshëm për forcimin e marrëdhënieve

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu.

Meta e falenderoi për solidaritetin dhe ndihmën e menjëhershme të dhënë nga autoritetet turke pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, si dhe i shprehu ngushëllimet për viktimat e tërmetit dhe ortekut në Turqi.

Kreu i Shtetit vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera tradicionale mes dy vendeve dhe popujve tanë, si dhe theksoi rëndësinë e përmirësimit të mëtejshëm të klimës së biznesit dhe rritjes së investimeve turke në veçanti në vendin tonë.

“Shqipëria dhe Turqia kanë ende një potencial të jashtëzakonshëm për të forcuar më tej marrëdhëniet në të gjitha fushat, veçanërisht ekonomike-tregëtare. Investimet turke janë të mirëpritura!”, u shpreh Presidenti Meta./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE