LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çuni i Fahriut, simboli i pazarit të Lulit për protestën e "Astirit"

1 Dhjetor 2018, 13:59, Aktualitet CNA
Çuni i Fahriut, simboli i pazarit të Lulit për protestën e

Prej disa ditësh banorë të zonës së ?Astrit? në Tiranë vijojnë protestën duke kërkuar dëmshpërblim për shtëpitë e tyre, të cilat pritet të shemben në kudër të zgjerimit dhe rehabilitimit të plotë të Unazës së re.

Ndërkohë,  simboli i protestës është bërë Klevis Balliu, çuni i Fahri Balliut. I pëlqen apo jo shumë rrymave në PD apo vetë qeverisë, protesta e ?Asitirit? ka marrë fytyrën e Klevis Balliut.

Protesta nuk ka as fytyrën e Gridës, as të Salianjit dhe as fytyrën e Lulzim Bashës apo Flamur Nokës, por ka fytyrën e Klevis Balliut.

Nuk ka asnjë të keqe nëse ky do të ishte një deputet i thjeshtë dhe me vlera, por në fakt ky mund të lexohet edhe nga media edhe nga politika, si simbolikë e pazarit. Pra, Lulzim Basha e ka vendosur Klevis balliun si simbol të protestës, për të treguar se është i gatshëm të presë çdo pazar nga Edi Rama.

Çuni i Fahriut, i quajtur Klevis Balliu, është në fakt në një histori jo të dyshimtë, por me prova korrupsioni dhe akuza të forta politike.

Motra e tij, pra vajza e Fahriut ka qënë aksionere në Gërdec dhe ndërkohë babai i tij i lidhur me kompanitë “Alpine” me ndërtimin e mbikalimit tek Kthesa e Kamzës dhe rrugën Levan-Tepelenë. Me skandale të cilat i kushtuan jo pak qeverisë së djeshme të Partisë Demokratike.

Ndërkohë që Fahriu, njihet si një personazh i shumë akuzuar si gjobaxhi, një ish-sigurims dhe si një fytyrë e pështirë politike, që është përdorur nga palët vetëm për pazar. Fahriu është njeriu që lumturohet kur ka dashuri mes Metës dhe Bashës, apo fut turinjtë brenda pazareve të ministrave socialistë shpesh, të cilët i përqafon dhe i ?dashuron? së tepërmi, si në rastin e Damian Gjiknurit për shembull, apo edhe disa drejtorë të tjerë të rëndësishëm që e sponsorizojnë.

Prandaj, Lulzim Basha jo pa qëllim ka dërguar në protestë çunin e Fahriut, për ta bërë simbolin e saj.

Çuni i Fahriut është simboli i protestës për një arsye shumë të thjeshtë. Basha do t?i japë një mesazh Ramës. Sa ç?vlen pazari i Fahriut, aq vlen edhe protesta e Astirit për të. Ç?ka tregon se Lulzim Basha nuk e ka seriozisht me protestën dhe hallin e banorëve, por halli i tij është që t?i çojë një mesazh Edi Ramës dhe të marrë pazarin e radhës. Dhe simbolin e ka çuar e ka vënë në krye të protestës dhe simboli quhet Klevis Balliu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga