LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këshilla për një kujtesë të mirë/ Çfarë duhet të konsumoni

26 Dhjetor 2019, 10:08, Blog CNA
Këshilla për një kujtesë të mirë/

Shëndeti i mirë i trurit do të thotë edhe shëndet i mirë i të gjithë trupit. Kur flasim për kujdesin ndaj organizmit, ka me qindra mënyra dhe këshilla, që nga ushqimet e duhura e deri tek kufizimi i mendimeve negative apo i lodhjes mendore.

Ndryshimi që zbatimi i këtyre këshillave sjell në jetën e përditshme mund të jetë thelbësor. Sidomos me përhapjen e shpejtë të sëmundjeve që plakin trurin, si dementia apo Alzhaimer. Për këtë arsye në artikullin e AgroWeb.org, këshillohet një mënyrë natyrale alternative që ju ndihmon të rrisni kujtesën dhe përqedrimin.

Çfarë ndikon në shëndetin e trurit

Mënyrat natyrale janë në krye të listës përsa i përket kujdesit të shëndetit të mirë. Studime të shumta tregojnë për mënyrën se si ushqimet ndikojnë në funksionimin e trupit dhe të mendjes.

Ekspertët së fundmi rekomandojnë çajin si një mënyrë për të rritur përqendrimin dhe kujtesën e fortë. Përveçse për të përballuar gripin, çajin mund ta përdorni edhe si një kurë qetësuese që i dhuron shëndet mendjes tuaj.

Të dhënat për këtë vijnë nga një studim i kryer në Universitetin e Singaporit, ku konsumimi i çajit lidhet me ruajtjen e sistemit nervor.

Përtej kësaj, konsumimi i përditshëm i çajit ka një lidhje të fortë dhe me shëndetin e mirë emocional. Pra, mund të funksionojë si një kurë edhe kundër sëmundjeve mendore, siç është ankthi apo edhe sëmundjes së depresionit.

Gjatë studimit ku morën pjesë 36 persona mbi moshën 60 vjeç, u vu re se tek ata që konsumuan çaj vazhdimisht kishin një sistem nervor më të fortë.

Këtu përfshihet si shëndeti emocional, ashtu edhe kujtesa e fortë dhe përqendrimi për një kohë të gjatë.

Si ta konsumoni çajin

Megjithëse mjekët nuk japin ende një sasi të caktuar, mund të filloni me një filxhan në ditë. Sigurohuni që të zgjidhni gjithnjë ata natyralët dhe sa më të freskët.

Një mënyrë do të ishte konsumimi i çajit të malit, pasi është i pasur në vlera dhe shëndet të mirë. Përveçse me një aromë dhe shije të mrekullueshme, çaji shqiptar i malit ndihmon edhe në uljen e tensionit të lartë të gjakut, ndihmon në tretjen e mirë dhe funksionon si një antioksidant.

Lajmet e fundit nga