LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Festat të shtojnë në peshë/ Si të humbisni kilet e marra

25 Dhjetor 2019, 21:35, Blog CNA
Festat të shtojnë në peshë/ Si të humbisni kilet e

Festat e fundvitit kanë një aftësi të çuditshme për të na shtuar në peshë, pasi gatimeve u jepet një rëndësi e madhe, në përpjekje për të shijuar sa më shumë Krishtlindjen dhe Vitin e Ri. Meqenëse festa e Krishtlindjes është në mbyllje, disa këshilla se si të digjni yndyrnat e sapo marra mund të ishin të vlefshme.

1. Pini shumë ujë
Përveçse është i domosdoshëm për organizmin, uji është një faktor i madh ndikues në mirëfunksionimin e sistemit metabolik.

2. Hapi ushqime të pasura në proteina dhe të varfra në karbohidrate
Frutat, zarzavatet, vezët e ziera, vaji i ullirit, fasulet dhe peshku janë më së të këshillueshme.

3. Bëni ushtrime fizike
Nuk është kurrë vonë për të filluar palestrën, por, meqenëse jemi ende në periudhë festash, një rutinë vrapi në mëngjes do t?ju sillte vetëm të mira.

4. Flini sa të mundeni
Ndryshe nga sa përfolet, sipas studimeve të fundit mungesa e gjumit mund t?ju bëjë të shtoni në peshë, ndaj mos hezitoni ta shtyni alarmin edhe ?5 minuta? më vonë.

5. Shmangni ëmbëlsirat
Një dietë pa ëmbëlsira është gjithmonë një dietë më efikase. Gjatë festave, ëmbëlsirat kanë një ndikim të madh për shtimin në peshë, ndaj nëse nuk mund t?i reduktoni totalisht, të paktën hani doza shumë të vogla./CNA.al

Lajmet e fundit nga