Connect with Us

Loja me hetimet ndaj Bashës/ A do ta nxjerrin prokurorët Lulin të pafajshëm?

Politikë

Loja me hetimet ndaj Bashës/ A do ta nxjerrin prokurorët Lulin të pafajshëm?

Publikuar

-

Sot nga Prokuroria ka dalë informacioni se ditën e djeshme është bërë dorëzimi në Gjykatë, me akuzën për falsifikim vulash dhe stampash, për kryetarin e Republikës së Re, Lulzim Basha.

Akuza ka pasur vetëm firmën e dy prokurorëve dhe jo të një të treti, ndërkohë që mediat raportojnë se ka patur një debat të ashpër midis të dy palëve, pra prokurorit që nuk ka firmosur dhe dy të tjerëve.

Po ashtu, më pas ka reaguar edhe drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Ymeraj, e cila konfirmohet që nuk ka qenë në detyrë për arsye shëndetësore.

Ajo ka thënë se dosja është e paplotë dhe se do të rishikohet.

Por çfarë po ndodh? Lulzim Basha, në fakt nuk është hetuar për asnjë çast për lobimin 675 mijë dollar fillimisht dhe një shume totale prej 1 milion e 25 mijë dollarësh në SHBA.

Ai është hetuar për dy pagesa të dërguara pranë KQZ-së, të cilat ishin të kapura nga ky institucion.

Pra ishte gjobitur Partia Demokratike për këtë pagesë, për të cilën po akuzohet, dhe aspak për dosjen në SHBA.

Çuditërisht i pandehur është marrë edhe Arben Ristani, i cili nuk ka hedhur asnjë firmë dhe asnjë vulë si dhe nuk del gjëkundi në atë hetim.

Prokuroria po bën një lojë. Një lojë e flliqur e prokurorëve të dosjes, e cila gjoja tashmë po na tregon se ka një sherr apo përplasje midis tyre. Por ku të çon përplasja midis prokurorëve të çështjes?

Kur ka një grup hetimor dhe jo të gjithë bien në një mendje për ta firmosur, por ka debate, çështja cilësohet me probleme proceduriale. Në qoftë se kjo çështje shkon si e tillë, Luli del i pafajshëm pa shkuar hiç në Gjykatë.

LEXO EDHE:  Protesta e Opozitës/ Ja, cili ka qenë veprimi i parë i Lulzim Bashës

Ajo që po luhet tani me Prokurorinë dhe me çuarjen e dosjes së Lulzim Bashës është një tallje publike që po bëhet me shqiptarët.

Duan të bëjnë zhurmë përmes akuzave, që gjoja se drejtësia po vepron. Heqin akuzat gjyqësore, megjithëse Lulzim Basha publikisht ka pranuar se i ka paguar disa qindra-mijra dollarë, por burimet e tyre nuk dihen.

Prokuroria merret me gjëra sipërfaqësore, duke u larguar nga thelbi i çështjes. Në finale për ta nxjerrë Lulin fare të pafajshëm dhe që kjo çështje të mbyllet, fillon publikisht një përplasje apo sherr midis prokurorëve, pikërisht për këtë dosje.

Prandaj ajo situatë që po ndodh në Prokurori duhet lexuar dhe kuptuar ndryshe.

Përtej atyre që janë shumë të lumtur që Lulin po e akuzojnë për falsifikim, që në fakt është një akuzë e turpshme sepse Luli nuk ka falsifikuar kurrë asgjë, ai ka firmën dhe vulën e tij, vëtëm në qoftë se në Amerikë firmën me Nik Muzin ia kanë falsifikuar të tjerët. Atje është problemi, tek ajo firmë, të cilën ai e ka pranuar se e ka bërë me vetëdije.

Të tjerat, ato çka thotë Prokuroria në dosjen e saj janë thjesht akuza dhe akte qesharake proceduriale, të cilat i përdorin vetëm dhe vetëm për të mbyllur çështjen e Lulzim Bashës.

Dhe gjithë kjo po ndodh në Prokurorinë e kapur nga Edi Rama, sikurse e akuzon Luli, e cila po i mbyll dosjen kreut të Republikës së Re./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“GJK dhe Gjykata e Lartë në duart e një personi”/ Juristi i njohur zbardh prapaskenat e politikës

Publikuar

-

Nga

“Krijimi i Gjykatës Kushtetuese është i pamundur, pasi që nuk janë numrat për funksionimin e saj”, kështu është shprehur gjatë një bisede në studio juristi Sokol Azizi.

Sipas Azizit, nuk është respektuar radha për përzgjedhjen e anëtarëve të kushtetueses, ndërsa qeveria ka gjetur justifikimet e duhura për ta ndërlikuar situatën me çështjen e afateve prekluzive.

Duke e shpjeguar në mënyrë të thjeshtuar procedurën e zgjedhjes së anëtarëve , për Azizin, kjo tentativë e fundit, për përzgjedhjen e anëtarve të Gjykatës Kushtetuese, duke mos respektuar normat ligjore është tregues i qartë se Gjykata Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë po tentohet të kapen nga dora e një personi.

“Gjërat janë më të thjeshta sesa i komplikojnë këta. Është një drejtëz në të cilin qëndron Presidenti, Kuvendi dhe Gjykata e Lartë, nga e cila pritet të dalin nga 3 përfaqësues për secilin. Secili sipas rradhës, nuk kanë pse lodhen së tepërmi me politikë për afate prekluzive.

Radhën e kishte Presidenti e bëri, radhën e ka tashmë Kuvendi dhe më pas Gjykata e Lartë.

I drejtohet kushtetuesja Gjykatës së Lartë për anëtarë, nëse nuk ka kthehet përgjigje përmes kancëlarit.

Këto janë gjëra të shkruara në Kushtetutë. Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese fillon punë më pas me firmën e Presidentit.

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA shuplake Bashës/ Kush sfidon rezultatet të presë Gjykatën Kushtetuese

LEXO EDHE:  Afera e Bashës me një milionë dollarë/ Ekspertët dyshojnë në vullnetin e Prokurorisë

Tani si është proceduar: zgjodhi Presidenti, zgjedh Kuvendi 2 anëtarë. Po ku është parë kjo? Nejse këta i gjëjnë edhe argumentat për ta mbështetur këtë veprim, padyshim që i gjejnë, por kjo nuk është çështja.

Problemi nuk është se ekspertët e huaj janë më të mirë se shqiptarët.

Këta kanë prodhuar një ligj që mjafton ta lexosh e kupton. Pastaj afatet prekluzive janë 5 ditor 30 ditor dhe ta gëzojmë gjykatën kushtetuese.

Nëse në këtë çështje jemi të drejtpërdrejt, kjo do të ndihmonte edhe mazhorancën.

Vendosja e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë në duart e një njeriu, tashmë është një fakt i padiskutueshëm.

Sot Gjykata e Apelit ka marrë tagrin e Gjykatës së Lartë. Gjykata e Lartë nuk ekziston, Gjykata Kushtetuese është në dorë të mazhorancës, opozita është inekzistente, njerzit janë në hall, ky është i gjithë problemi. Nuk ka Gjykatë Kushtetuese, sepse nga 9 anëtar zgjidhen 6. Dhe nëse njëri nga këta del nga çështja, nuk formohet kuorumi i duhur për të trajtuar këtë çështje. Nuk janë numrat për funksionimin e saj”, është shprehur juristi Sokol Azizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artan Lame i vërsulet çunit të Fahriut/ Ligjin e votoi qeveria juaj

Publikuar

-

Nga

Ndërsa Klevis Balliu e mbronte me fanatizëm çështjen e banorëve të “Unazës së re” , ku tregoi dhe një foto ku gjysma e një godine ishte legalizuar  dhe gjysma tjetër jo, ka ndërhyrë Artan Lame, drejtor i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës duke hedhur poshtë pretendimet.

Në një lidhje me emisonin “Opinion” Lame u shpreh se ligji është votuar që nga koha e Berishës dhe se qytetarët kanë abuzuar duke bërë legalizime të jashtëligshme, ose jashtë limitit të kohës.

“Gjysëm të vërtet nuk bëjnë një të vërtetë. Duhet të dijë kur është bërë leglizimi i asaj ndërtese.

Nëse legalizimi i atij gjysmë objekti është bërë para viti 2013, se unë e kam thënë disa herë, janë bërë disa legalizime të jashtëligjshme ose jashtë limitit të kohës. Për çdo objekt ka një arsye.

LEXO EDHE:  Basha kërkon marrëveshje me partitë opozitare/ Kushtet për të hyrë në zgjedhje

LEXO EDHE:  Shkodranët "bombardojnë" me pyetje Bashën/Ik! Kush je ti që heq Topallin?!

Projekti fillestar i Unazës ka qenë më i ngushtë dhe më pas, në kohën e zotit Berisha, projekti u zgjerua. Është e vështirë për qytetarin ta kuptojë nga telefoni.

Nga kopshti Botanik tek pallati me shigjeta hapësira ishte në rregull, pjesa tjetër ishte e ngushtë dhe  u vendos që të ndryshohej projekti. Kjo u shfrytëzua dhe u bënë legalizime të paligshme muajt pak para se ndryshohej projekti” thekoi Lame në “Opinion”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Dhunuan invalidin dhe një tjetri i thyen kockat e këmbës”/ Klevis Balliu flet me emra

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD-së, Klevis Balliu në një lidhje me emisionin “Opinion” ka mohuar se gazi lotësjellës është hedhur nga banorët e Unazës, vepër për të cilën policia shoqëroi dhe 13 persona.

Sipas Balliut, ka qenë policia ajo që i ka goditur banorët me gurë, ndërsa u shpreh se kush flet kundër banorëve është përfaqësues i krimit të organizuar në qeveri.

“Dhuna nuk është iniciuar nga banorët. Banorët kanë qenë brenda dhe gazi është hedhur nga furgonët e policisë. Policia i ka goditur me gurë, i ka hedhur nga tarraca, sot kemi një person që rrezikon të mbetet… Është Artur Muja i kanë thyer kockat e këmbës. Rrezikon të ketë probleme gjithë jetën Ky zotëria këtu është invalid, Gent Alla dhe ja çfarë i kane bërë.

LEXO EDHE:  Thirrja urgjente e Policisë dhe paralajmërimi i PD/Reagon ashpër Rama

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA shuplake Bashës/ Kush sfidon rezultatet të presë Gjykatën Kushtetuese

Kush flet për ta sot është përfaqësues i krimit të organizuar në qeveri. Arta Marku nuk ka thirrur qoftë një njeri që të merret me këtë çështje nga kaq muaj. Tenderi ri i Salillari është në shkelje flagrante të ligit.

Këtu kemi një banesë, njëra pjesë që është një qytetari është e legalizuar dhe tjera e palegalizuar. Më thuaj tani, kujt do ja japësh parat? Edhe atij me letra edhe atij pa letra i ke hedhur gaz lotësjellës sot?” u shpreh Balliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE