Connect with Us

A do ta shpëtojë drejtësia,Veliajn nga akuza për vrasjen e Ardit Gjoklajt

Politikë

A do ta shpëtojë drejtësia,Veliajn nga akuza për vrasjen e Ardit Gjoklajt

Publikuar

-

Ardit Gjoklaj u gjet i pajetë në vitin 2016 në landfillin e Sharrës.  Për vrasjen e tij nuk ka kryer dënim askush.

Drejtësia ka luajtur me këtë ngjarje madje ka shkuar deri në atë pikë, duke aluduar se Gjoklaj mund të jetë vrarë jashtë landfillit të Sharrës dhe trupi i tij mund të jetë transportuar aty për të fshehur gjurmët.

Kjo hipotezë është shkruar në vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë në prill të vitit 2018.

Për mbulimin  e kësaj ngjarje të rëndë por edhe për vrasjen e Ardit Gjoklajt, në vijimësi nga shoqëria civile është akuzuar kryebashkiku i Tiranës, Erion Veliaj.

I pyetur nga CNA.al se të paktën a e vret ndërgjegjja për vrasjen e Arditit, Veliaj, është justifikuar duke përdorur organet e drejtësisë.

Por, a do ta shpëtojë drejtësia, Veliajn nga akuzat për vrasjen e Ardit Gjoklajt?

Erion Veliaj, Petrit Fusha
Erion Veliaj, Petrit Fusha

Në fakt, Veliaj duhet t’i japë llogari drejtësisë se çfarë bënte me ish kreun e Prokurorisë së Tiranës, Petrit Fusha.

Kujtojmë se ish-kryeprokurori i Tiranës Petrit Fusha, pas një takimi me Veliajn, dyshohet se e mbylli rastin tragjik të Ardit Gjoklajt por edhe disa raste të tjera.

Pra, Veliaj, duhet të japë llogari se çfarë pazaresh bënte me Petrit Fushën, kur kishte të paktën tre çështje si i pandehur në prokurori?

Edhe pasardhësi i  tij, Dritan Rreshka, i cili është shkarkuar nga Komisioni i Vettingut, nuk bëri asnjë hap në lidhje me këtë rast dhe rastet e tjera, duke lënë kështu në fuqi skandaliet e prodhuara nga paraardhësi i tij Petrit Fusha.

As Elizabeta Imeraj zëvendësuesja e Rreshkajt, nuk  ka prodhuar risi as me rastin Gjoklaj dhe as me të tjerat.

Ose janë zhdukur pjesët e dosjeve, ose as Imerajt nuk i intereson që të zbardhet e vërteta mbi vrasjen e Ardit Gjoklajt dhe jo vetëm, ose i dhimbset Erion Veliaj, ose kjo është kartë që e ndihmon të kalojë sa më lehtë Vettingun,

LEXO EDHE:  Veliaj dështon sërish/ Qytetarët të frikësuar (Video)

Skandali me dosjen e Ardit Gjoklajt

Prokuroria e Tiranës, në shkurt të vitit 2017, përfundoi hetimet  dhe dërgoi për gjykim dy persona të akuzuar se për shkak të shkeljes së rregullave në punë, kanë shkaktuar vdekjen e 17-vjeçarit Ardit Gjoklaj, i cili po punonte në landfillin e përpunimit të mbetjeve në Sharrë, ngjarje e ndodhur në datë 07.08.2016.

Në gjyq përfunduan vetëm Dëfrim Hakrama përgjegjës i firmës “3R”  dhe fadromisti Edmond Kollari. Ata u akuzuan për shkeljen e rregullave në punë me pasojë vdekjen e adoleshentit.

Ndërkaq, drejtuesit e Bashkisë së Tiranës u lanë jashtë hetimeve. Dhe kjo u pa se nuk ishte aq e rastësishme, por u prodhua  nga takimi miqësor i ish-Kryeprokurorit të Tiranës Petrit Fusha dhe kryebashkiakut Erion Veliaj.

Në lidhje me këtë skandal, prokuroria në atë kohë, deklaroi  se hetimi për kompanitë dhe Bashkinë e Tiranës u veçua nga hetimi kryesor për vdekjen e Ardit Gjoklaj, për faktin se po përfundonin afatet e paraburgimit për dy personat e konsideruar përgjegjës për vdekjen e punëtorit, për të cilët përfundoi hetimi dhe u dërguan për gjykim.

Bilanci i hetimeve dhe gjykimit është se sot vrasja e Arditit është pa autor dhe vrasësit janë të lirë./CNA.al

Erion Veliaj si kapo-mafia e Shqipërisë

Foto Erion Veliaj- Petrit Fusha/ Gazetari i kronikës: Prokurori ka 5 dosje për kryebashkiakun

Video-fakt/ Si gënjeu Veliaj për Petrit Fushën dhe vrasjen e Ardit Gjoklajt

Mbylli dosjen e Ardit Gjoklajt dhe mbrojti Veliajn/ Petrit Fusha akuzohet egërsisht nga PD

“Duart me gjakun” e Ardit Gjoklajt/ Si tenton Veliaj të mbulojë skandalet e tij?

Nga vrasja e Ardit Gjoklajt, te kullat dhe korrupsioni/ Veliaj feston hajdutërinë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bie nga kati i gjashtë në Korçë/ Vajza në gjendje kritike për jetën

Publikuar

-

Nga

Një vajzë ka rënë nga kati i gjashtë në Korçë, pak momente më parë.

Mësohet se vajza 30-vjeçare ka rënë nga taraca e një lokali dhe është në gjendje kritike për jetën.

Nga informacionet paraprake, ende nuk bëhet me dije identiteti apo rrethanat se si e reja ra nga lartësia, por është dërguar menjëherë në spital.

LEXO EDHE:  FOTO LAJM/ “Drejtimi i duhur”, ky do të jetë posteri dhe slogani i fushatës së Erion Veliaj

LEXO EDHE:  LSI kërkon përballje me Erion Veliajn/Për çfarë bëhet fjalë

Ndërkohë, policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka hapur hetimet për zbardhjen e plotë të saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Thirrja e Metës për protestë/ Basha: Nuk është për partitë politike, por për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar për thirrjen e presidentit Ilir Meta për të protestuar në Bulevard në 2 mars.

Basha deklaron se Shqipëria gjendet në një krizë të thellë kushtetuese, krahas krizës ekonomike që të gjithë shqiptarët e përjetojnë përditë. Ai thekson se si qytetar, nuk do të mbyllë sytë kur shteti ligjor merret peng, kur institucionet shkatërrohen dhe demokracia është në rrezik.

Basha e cilëson të drejtë thirrjen e Kreut të Shtetit, për të cilën pretendon se nuk është për partitë politike, por për qytetarët.

“Kapja e Gjykatës Kushtetuese do të thotë asgjësim i të drejtave dhe lirive të çdo qytetari. Ne nuk mund të pranojmë që Shqipëria të kthehet 30 vite prapa. Thirrja e Presidentit nuk është për partitë politike, apo për të djathtët apo të majtët, por për qytetarët shqiptarë që të mbrojnë themelin e demokracisë që është Kushtetuta. Si qytetarë që duam që vendi të bëjë hapa para drejt konsolidimit të demokracisë, duhet t’i përgjigjemi çdo thirrje në mbrojtje Kushtetutës dhe funksionimin demokratik të institucioneve të pavarura. Prandaj unë e mbështes tubimin e thirrur nga Presidenti për Kushtetutën! Duhet ta kujtojmë gjithmonë se sovrani është populli. Dhe ushtrimi më i lartë i këtij pushteti është të largojmë me zgjedhje të lira e të ndershme këtë Qeveri të dështuar.”, shkruan lideri i opozitës në një postim në rrjetet sociale.

Kryedemokrati thekson se e vetmja zgjidhje demokratike është përfundimi në kohë i Reformës Zgjedhore dhe mbajtja e menjëhershme e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

LEXO EDHE:  Raporti i BB nxjerr zbuluar Ramën/ Reforma e energjisë goditi të varfrit

LEXO EDHE:  Paralajmëron ish-aleati i Ramës/Çfarë do shohin shqiptarët nga shtatori

“Kudo ku shkoj dhe këdo që takoj, kërkesa kryesore e qytetarëve është të kenë një Qeveri të zgjedhur prej tyre dhe që kujdeset për ta, që i dëgjon dhe që është e ndershme me ta. Unë dhe opozita kemi qenë dhe jemi fare të qartë: Kushtetuta ka rënë, asaj i ka mbetur vetëm kapaku! Prandaj na duhet një zgjidhje politike për ta futur Shqipërinë në rrugën e duhur.

Për të zgjidhur krizën ku është futur vendi, për tu kthyer qeverisjen shqiptarëve, për tu kthyer bashkitë shqiptarëve, për tu kthyer ekonominë shqiptarëve, për të garantuar drejtësinë e pavarur nga politika, ka Një zgjidhje demokratike: Përfundimi në kohë i Reformës Zgjedhore dhe menjëherë mbajtja e zgjedhjeve të lira e të ndershme! Partia Demokratike dhe Opozita e Bashkuar po punon çdo ditë për këtë dhe me mbështetjen e qytetarëve ndryshimi do të bëhet realitet”, nënvizon Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama për koronavirusin/ Kujdes nga mendjet e shthurura

Publikuar

-

Nga

Teksa numri i të prekurve nga koronavirusi sa vjen dhe rritet, përfshirë këtu dhe vendin fqinj, Italinë, në vend është krijuar një situatë e paqartë nëse vendi ynë ka infrastrukturën e duhur shëndetësore për të përballuar një epidemi të tillë.

Lidhur mbi këto aludime ka reguar dhe kryeministri Edi Rama. Përmes një njoftimi në rrjetet sociale, Rama shkruan se vendi ynë nuk ka asnjë person të prekur me këtë virus, por ai shton se si për gjithë botën edhe për Shqipërinë është një kërcënim potencial.

Ndërkaq, kritikon “gojët e liga” që sipas tij po përhapin panik njëlloj si me tërmetin.

“Koronavirusi nuk e ka prekur Shqipërinë!Por si për gjithë botën është një kërcënim potencial, për të cilin janë marrë të gjitha masat në rast se do të na duhet ta përballim.

LEXO EDHE:  Raporti i BB nxjerr zbuluar Ramën/ Reforma e energjisë goditi të varfrit

LEXO EDHE:  LSI kërkon përballje me Erion Veliajn/Për çfarë bëhet fjalë

Të njëjtat mendje të shthurrura, që ju shqetësuan keq me lajmet fallco dhe me gojëligësinë e tyre gjatë ditëve e netëve të gjata pas tërmetit, janë në veprim.

Mos bini pre e tyre dhe jini të sigurt se shteti shqiptar po e bën prej kohësh detyrën për të qenë gati në rast shfaqjeje të koronavirusit, të cilin jemi gati ta përballim me organizim e profesionalizëm të lartë”, nënvizon Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE