LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Si po jua shkatërrojnë jetën mediat sociale dhe ekranet? Flasin mjekët

1 Prill 2019, 11:40, Lifestyle CNA
Si po jua shkatërrojnë jetën mediat sociale dhe ekranet? Flasin

Varësia ndaj  rrjeteve sociale si Facebook, Instagram ose Twitter, sipas ekspertëve, po i drejton të rinjtë drejt depresionit dhe rrënimit të vetëvlerësimit.Ekspertët kanë vënë në dukje se efektet e dëmshme që vijnë nga përdorimi i ekraneve quhen ?Sindromi i fragmentimit digjital?.

Dr. Imran Rashid, një mjek i përgjithshëm që punon në zinxhirin më të madh të spitaleve private në Danimarkë është shprehur për Mail Online se qindra milion njerëz po përjetojnë këtë formë të re të ndotjes digjitale.

Rashid shpjegon:

Efektet e saj mund të jenë po aq toksike për trupin dhe mendjen si ndotësit e tjerë në vende të tjera të mjedisit”.
Sipas tij rrjetet sociale po shkatërrojnë jetën njerëzve duke:

-Reduktuar kontaktin fizik me njerëz të tjerë

-Reduktuar socializmin ballë për ballë

-Shtuar stresin

-Humbur para

-Prindëruar gabim

-Prishur cilësinë e gjumit

Lajmet e fundit nga