Connect with Us

Nga kunati, Elona, Desada dhe Odeta tek Berisha/ Kush e drejton vërtetë PD-në?

Aktualitet

Nga kunati, Elona, Desada dhe Odeta tek Berisha/ Kush e drejton vërtetë PD-në?

Publikuar

-

Miratimi i ndryshimeve kushtetuese/ Yuri Kim dhe Luigi Soreca i shkojnë në zyrë Bashës

Ka mjaft debate midis demokratëve dhe opoinionit publik se kush e drejton realisht PD-në dhe kush e mori vendimin për djegien e mandateve? Ishte vetë Lulzim Basha apo frenat tashmë i kishte vetë Sali Berisha?

Prej disa kohësh Doktori duket shumë aktiv dhe vërtet ka marrë disa frena në dorë, por duket se jo ato kryesoret, jo ato të përditshmet, jo ato që sjellin ringritjen e PD-së.

Doktori ka në dorë frerët e aksionit dhe lëvizjes që nga momenti i studentëve dhe deri më sot, por vetëm për të radikalizuar, lëvizur sepse pas kaq kohësh  ai kuptoi diçka. PD po ndrydhej, ulja e saj në sondazhe ishte e vazhdueshme dhe rënia s’po kapte ende fundin e oqeanit. Ishte një dhimbje pafund kur shikonte se çfarë ndodhte me partinë e tij gati 30-vjeçare.

Desada Metaj

Për këtë Berisha dha gjithçka, ndërhyri me pedagogë, u fut në grevën e studentëve e zgjati atë sa mundi, tentoi protestën dhe atë dite urdhëroi Lulin të digjte mandatet brenda 48 orëve.

Në fakt vendimi për diegien e tyre ishte marrë shumë para protestës, të paktën në qarqet mediatike qarkullonte 10 ditë para protestës, ndërsa në korridoret e PD-së, kur studentët e juridikut ishin të ngujuar.

Kulmi u arrit pas përplasjeve në parlament, ku Rama akuzoi Berishën se nuk shkonte dot në SHBA, sapo doli nga kuvendi doktori e vendosi aksionin që po shohin të gjithë sot.

Përballë këtij drejtimi të Berishës apo edhe faktit se ai e mohon të ketë dorë në drejtimin e PD-së ka shumë detaje të tjera që tashmë quhen të kaluara, por të cilat janë thelbesoret që kanë çuar në një PD të përçarë të lodhur dhe pa besimin e duhur në popull.

Gjithçka fillon 6 vite më parë në garën Basha – Olldashi, ku Berisha mori krahun e Lulit javën e fundit, duke përmbysur rrezultatin. Me teorinë e Doktorit se fituesi i merr të gjitha, Basha mblodhi pas vetes një sekretariat me të paaftë që si bëri as deputetë, por i mban nga pas si b… lëpirësa. Nga ajo fara e keqe që nuk luftonin Ramën, por Brenda PD për të hequr kë i pengonte rrugën Lulit apo njëri-tjetrin. Rasti i Ristanit, Bozdos dhe Kadillit, kundër Dumës dhe Salianjit janë mjaft

Elona Meco, Edi Rama
Elona Meco, Edi Rama

domethënëse.

PD nga brenda vijonte me përplasje dhe përjashtime, s’kishte frymë as kauza, ato gjendeshin rrugës nga çfarë sillte media.

Basha gënjentë këdo i dilte përpara, duke përdorur për sulme ndaj kundërshtarëve edhe nje call center, e cila frenohej nga disa personazhe që kritikonin Bashën në publik, por që tashmë janë në liste pagesën e partisë apo kunatit. Basha bleu jo pak nga keta personazhe, të cilët edhe pse përplaseshin i përdori si instrumenta kundër Berishës dhe kritikëve.

LEXO EDHE:  “Poshtë hajdutët”/ Naftëtarët e Ballshit nisen me këmbë drejt Tiranës

Por atë ditë, PD mori një tjetër drejtim, ajo nuk kishte me Lulin kryetar, por këtë sekt që Luli kishte ndërtuar.

Pasi bleu Elona Meçon nga Top Channel, kunati u kujdes që  Desaden, e cila e quante Lulin “trap” ta bënte për vete. Desada Meta e hequr nga puna sapo Lulzim Basha shkoi Ministër i Jashtëm nuk i dilte inati, kryeredaktorja e Opinionit ishte këshilltare dhe u hodh direkt në kosh nga Luli.

Nga e majta Erjon Isufi, Odeta Male ne qender, Aurela Basha (Isufi) djathtas
Nga e majta Erjon Isufi, Odeta Male ne qender, Aurela Basha (Isufi) djathtas

Duhej blerja e Elonës, që kjo dyshe të bashkohej me një tjetër personazh Odeta Male, një nga eksponentet kryesore në kompaninë e kunatit të Bashës, Erjon Isufi.

Çadra dhe post çadra i lidhi shumë ngushte dhe që atëherë, më shumë sesa Lulin kryetar kemi tre zonja apo dikush zonjushë e vjetëruar që drejtojnë Lulin dhe tërheqin zvarrë PD-në. Prandaj gjithçka ka katandisur aty ku s’ka ku ta kapë as qeni. Këtë kuptoi Berisha dhe prandaj ndërhyri për t’i thënë Lulzim Bashës se PD nuk mund ta drejtojnë tre vegla të drejtuara e paguara nga kunati i tij.

Por, mesa duket ndërhyrja e doktorit është shumë e vonuar. Intrigat e Elonës, Desadës, Odetës dhe call centerit sharës të kunatit shpesh kthehen dhe kundër Berishës dhe kujtdo që ju del përpara.

Odeta Male, poster MJAFT

Ato kanë luksin të kontrollojnë gjithçka, Lulin dhe PD. Zgjedhjet në degë dhe kryesi, Këshillin Kombëtar, pazaret me Edi Ramën, zhgërryerjet me Monika Kryemadhin dhe deri se kush do rrijë afër dhe larg Lulzimit, që në fakt është fasada e kunatit dhe 3 zonjave apo zonjushave të vjetëruara.

PD sot për ata që janë aty dhe që e njohin ka dy drejtime, atë të Sali Berishës që po kërkon të qëndrojë pas aksionit të Lulit dhe kunatin bashkë me treshen e tij. Janë dy drejtime të PD zyrtare dhe asnjë nuk e ka Luli. Ky i fundit mjafton të dalë në media dhe e ka bërë detyrën me buzqeshjen dhe gënjeshtrat e tij, për kusurin kujdeset kunati dhe treshja e tij.

PD ka dy drejtime një nga Berisha në hije me të tijët dhe një nga kunati po në hije, me ato zonjat apo zonjushat e vjetëruara, që thjesht ju fshihen kamerave, por janë aty duke përçarë, ndezur inriga dhe përplasje në interesin e vetëm, që Luli të ngelet (sepse ai i paguan) pa le të bëhet qameti.

Prandaj sot PD ka një problem të vërtetë, asaj i duhet kryetari që ta drejtojë, as kunati me të tijat dhe as Doktori me të tijët që po kërkon të shpëtojë kufomën e Lulit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Termet i forte ne Korçë

Publikuar

-

Nga

Shkundet Maqedonia nga dy tërmete/ Lëkundjet ndjehen edhe në Tiranë

Nje termet i forte ka goditur sot ne mbremje Korcen. Epiqendra e tij ka qene ne Greqi. 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tërmet i fortë në Greqi/ Shkundet edhe Korça

Publikuar

-

Nga

Tjetër tërmet shkund Greqinë/ Lëkundjen ndjehen në Korçë dhe Tiranë

Një tërmet i fortë ka shkundur mesnatën e sotme Greqinë.
Mesohet se tërmeti kam pasur epiqendër Kosturin ndërsa lëkundjet e forta janë ndjerë edhe në Korçë dhe zonat përreth.
Magnituda e tërmetit ka qenë 5.2 ballë.

Paraprakisht nuk raportohet për persona të lënduar dhe dëme materiale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  Betohen deputetët e rinj të opozitës

LEXO EDHE:  “Poshtë hajdutët”/ Naftëtarët e Ballshit nisen me këmbë drejt Tiranës

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE