LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mashtrimi me faturat e ilaçeve/ Ndalohen ish-drejtori dhe juristi i spitalit të Beratit

19 Shtator 2018, 18:38, Aktualitet CNA

Policia ka ndaluar ish-Drejtorin e Spitalit rajonal të Beratit Idlir Frashërin dhe juristin Alfred Lulaj.

Frashëri dhe Lulaj akuzohen për blerje medikamentesh në kundërshtim me ligjin.

Sipas burimeve policore, për të justifikuar skemën e jashtëligjshme, këta dy shtetas, kanë futur në dosjet e blerjeve një kërkesë, sikur mjekët e spitalit kërkonin ilaçe.

Prokuroria ka nisur hetimet për ngjarjen në fjalë dhe do të verifikohen të gjitha procedurat për mënyrën sesi kanë dalë medikamentet mjekësore nga Farmacia e spitalit.

Komunikata e plotë

Ne kuader te nje procedimi penal te vitit 2018 jane ndaluar shtetasit Idlir Frasheri , ish Drejtor i Spitalit Rajonal Berat, i dyshuar për veprën penale te ?Shperdorimi i detyres ne bashkepunim? dhe te ?Falsifikimi i dokumentave i kryer ne bashkepunim? te parashikuar nga nenet 248/25 dhe 186/3 te Kodit Penal.

Dhe shtetasi Alfred Lulaj, jurist i Spitalit Rajonal Berat, i dyshuar për veprën penale te ?Shperdorimi i detyres ne bashkepunim? dhe te ?Falsifikimi i dokumentave i kryer ne bashkepunim? te parashikuar nga nenet 248/25 dhe 186/3 te Kodit Penal. Keta shtetas kane bere blerje te mallrave mjekesore (antibiotike) ne kundershtim me ligjin.

Me pas per te justifikuar veprimtarine e paligjshme te tyre kane futur ne dosjet e blerjeve nje kerkese gjoja sikur mjeket e spitalit kerkonin ilace. Hetimet vazhdojne pasi do te verifikohen te gjitha procedurat ne lidhje me menyren se si kane dale medikamentet mjekesore nga Farmacia e Spitalit te Beratit. /CNA.al

Lajmet e fundit nga