LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Falsifikuan të dhënat e vaksinave/ Drejtori dhe 15 zyrtarë të kompanisë në pranga

25 Korrik 2018, 21:39, Aktualitet CNA
Falsifikuan të dhënat e vaksinave/ Drejtori dhe 15 zyrtarë

Një kompani për prodhimin e ilaçeve në Kinë ka falsifikuar të dhënat e prodhimit dhe inspektimit për vaksinën kundër tërbimit.

Si pasojë, 15 zyrtarë së bashku me drejtorin e kompanisë janë vënë në pranga, raporton VOA.

Kompania ?Changsheng Biotechnology?, ishte urdhëruar një javë më parë Administrata Kineze e Ushqimit, që të hiqte do të nga prodhimi i kësaj vaksine.

Ndërkohë Kryeministri  Li Keqiang, në një deklaratë për shtyp të dielën, denoncoi këtë kompani për shkelje morale, ndërsa premtoi se do të godiste me vendosmëri çdo veprim që rrezikon sigurinë publike.

Kujtojmë se ?Changsheng Biotechnology? vitin e kaluar u detyrua të hiqte dorë nga prodhimi i vaksinave për difterinë, tetanozin dhe kollën, pasi rregullatorët zbuluan se ishin difektoze.

Lajmet e fundit nga