LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ngërçi për ligjin e Magjistraturës/ BE kërkon seancë të jashtëzakonshme

25 Korrik 2018, 18:02, Aktualitet CNA

Delegacioni i BE në Shqipëri i është përgjigjur interesit të Ora News në lidhje me ngërçin që është krijuar me shkollën e Magjistraturës.

BE bën thirrje politikë shqiptare për tejkalimin e kësaj situate duke ndjekur dy rrugë:

“BE-ja i bën thirrje partive politike të tejkalojnë bllokimet dhe të amendojnë Ligjin, ose në një seancë të jashtëzakonshme, ose me përparësi kur Kuvendi të mblidhet përsëri në shtator, thuhet në reagimin e BE për Ora News.

Delegacioni i BE sqaron gjithashtu se formimi i gjykatësve dhe prokurorëve të rinj është më i rëndësishëm se kurrë, ndërsa shprehu keqardhje që partitë politike në Shqipëri nuk arrijnë marrëveshje lidhur me ndryshimet e nevojshme në Ligjin për Statusin e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve.

“Formimi i gjykatësve dhe prokurorëve të rinj është më i rëndësishëm se kurrë, kur marrim parasysh se si pasojë e procesit të vettingut, një numër i caktuar gjykatësish dhe prokurorësh po shkarkohen nga detyra dhe duhet të zëvendësohen. Shprehim keqardhje që partitë politike në Shqipëri nuk arrijnë marrëveshje lidhur me ndryshimet e nevojshme në Ligjin për Statusin e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve, lidhur me rekrutimin e kandidatëve për formimin fillestar gjatë vitit akademik 2018-19”, thuhet në reagim.

Lajmet e fundit nga