LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kaos në Ministri!/Çfarë po ndodh në institucionin e drejtuar nga ministrja e Bashës?

15 Gusht 2017, 14:11, Aktualitet CNA

Ministrja teknike e Arsimit, Mirela Karabina,është përplasur sot me anëtarëve të bordit të administrit të Universitetit të Mjekësisë.

Shkak për këtë përplasje është bërë vendimi i ministres teknike, e cila ka shkarkuar nga detyra 4 anëtarë të bordit, që kanë qenë të emëruar nga ish-ministrja Lindita Nikolla, duke i zëvendësuar ata me 4 persona të tjerë.

Bordi i administrimit të këtij universiteti përbëhet nga 7 anëtarë, 4 prej të cilëve nga Ministria e Arsimit dhe 3 nga universiteti.

Katër anëtarët e rinj të emëruar nga ministrja Karabina kanë zhvilluar edhe më parë mbledhje, por që janë bojkotuar nga 3 anëtarët e bordit të zgjedhur nga universiteti.

Sot ata janë mbledhur dhe kanë miratuar të katërt buxhetin, teksa duan të emërojnë edhe administratorin. Por sërish 3 anëtarët e Universitetit e kanë bojkotuar mbledhjen.

Për këtë situatë ka reaguar edhe Rektori Arben Gjata, i cili ka dërguar shkresa ministrisë së Shëndetësisë dhe Kryeministrisë./CityNews

Lajmet e fundit nga