LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mesila Doda: Burokratët në Bruksel po perëndojnë ëndrrën për paqe e bashkëpunim

2 Korrik 2016, 18:32, Aktualitet CNA

Deputetja e PDIU-së, Mesila Doda është shprehur se burokratët në Bruksel po perëndojnë ëndrrën për paqe e bashkëpunim. Gjatë fjalës së saj në Forumin e Crans Montana, deputetja Doda ka folur për vlerat e Shqipërisë dhe me veçantitë, me të cilat i ofrohet Bashkimit Europian.

?Besoj në Europën e popujve, por ajo nuk mund të reduktohet në ngjyrën e domateve apo lejimin e yndyrës së qumështit, sepse është një ëndërr e përbashkët paqeje sigurie e progresi. Shqipëria është në zemër të Europës, por nuk mund të jetë lojë e zyrave dhe zyrtarëve të Brukselit.? është shprehur deputetja.

Doda solli për  audiencën një sërë shembujsh mjaft domethënës të bashkjetesës fetare në Shqipëri, të cilat nisin qysh me kohën e prijësit shqiptar Bajram Curri e deri në ditët tona, një traditë ku të krishterët shtrojnë iftarë për myslimanët në Ramazan e myslimanët ndërtojnë kisha për të krishterët.

Lajmet e fundit nga