LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Motrat Shabani/ Historia e Anjës dhe Dajanës që dikur pushtonin ekranin

2 Korrik 2016, 15:17, Aktualitet CNA

Fjala është për Anjeza dhe Dajana Shabanin, që sa i takon jetës private tashmë janë të martuara dhe kanë krijuar secila familjen e saj. Këto ditë janë bërë qendra e vëmendjes së rrjeteve sociale, ndërkohë që Anjeza ndodhet në burg, ndërsa Dajanës i duhet ta mbështesë motrën jashtë hekurave, duke kundërshtuar me forcë çdo koment negativ që bëhet ndaj saj në rrjetet sociale.

E nisim historinë e dy motrave më të komentuara të momentit nga protagonistja kryesore, ishgazetarja Anjeza Shabani, që për pak minuta u shndërrua në personin më të përfolur e të urryer, pas publikimit të një videoje, ku dhunon një fëmijë 3-vjeçar. Shabani nuk është një emër i panjohur në fushën e gazetarisë, pasi ka qenë drejtuese e emisionit televiziv ?Alarm? në Ora News. E diplomuar në degën e Gazetarisë pranë Universitetit të Tiranës, angazhimi i saj në media nuk ishte rastësor, pasi në ?Alarm? ajo vinte pas një eksperience pune në ?Top Albania Radio?, apo në ndonjë media tjetër.

E martuar tashmë dhe nënë e një vajze të vogël, administratorja e kopshtit privat ?Diren?, që ndodhet në Sauk, aktualisht ndodhet në burg pasi dhunoi brutalisht një fëmijë 3-vjeçar, dhunë që u transmetua me video gjatë emisionit ?Stop? që moderohet nga Saimir Kodra dhe Gent Zenelaj. Dikur brenda gazetarisë për të denoncuar në ekran rastet e paprecedenta bashkë me Armir Shkurtin, tashmë gjendet në anën tjetër të fushës. Një imazh publik, me të cilën media po merret më shumë se me këdo tjetër, është përballur me një vrull reagimesh në rrjetet sociale. Për çdo gjë që shkruhet lart e poshtë tashmë ka një ?avokate? personale, motrën e saj, Dajanën.

Vetëm pak ditë më parë portalet shkruan se ajo ka kërcënuar një tjetër gazetare, e cila ashtu si gjithë të tjerët, nuk ka nguruar që të hedhë një status në lidhje me dhunën e Anjezës ndaj 3- vjeçarit. Kështu, në një mesazh të mbërritur në inboxin e Facebook-ut, të Marselës, me profesion gazetare, Dajana Shabani i kundërvihet ish-koleges se do ta hedhë në gjyq, madje ky kërcënim edhe për shumë të tjerë që kanë përmendur emrin e saj dhe të motrës në rrjetet sociale.

?Morracaket si ti unë i shtyp me këmbë dhe kam shumë qejf që të hasemi një herë bashkë?, kanë qenë këto disa nga fjalët e saj?. SI ERDHËN NË EKRAN Po cila ka qenë karriera e tyre si gazetare në televizion apo radio? Pas largimit të Anjeza Shabanit nga emisioni ?Alarm? që e moderonte në krah të Armir Shkurtit, karrigen e saj e zuri motra e saj bionde, Dajana Shabani.

Në qershor të 2015-s, ajo i kishte kushtuar Anjezës një status në Facebook, ku përveç se e prezantonte si motrën e saj, përdorte dhe një sërë epitetesh komplimentuese, që shprehnin krenarinë për të. ?Motra ime e mrekullueshme! E bukur, e zgjuar, seksi dhe ?tmerr femër?. Kjo është vetëm motra ime. Ta marrin vesh të gjithë dhe të plasin sytë dhe syzet?, shkruante Dajana në statusin në fjalë, raporton Panorama.

Anjeza u shkëput nga televizioni për t?iu përkushtuar biznesit të kopshtit dhe ardhjes në jetë të vajzës së saj, ndërsa Dajan- ën e kemi parë edhe si prezantuese të emisionit ?Start? në krah të Ermal Pecit.

Lajmet e fundit nga