LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Njerëzit më të pasur në histori/ Marcus Licinius Crassus

2 Korrik 2016, 18:11, Aktualitet CNA

Marcus Licinius Crassus ishte një gjeneral dhe politikan, i cili jo vetëm transformoi Republikën Romake në Perandori Romake, por gjithashtu akumuloi një pasuri të madhe në vend gjatë jetës së tij. I lindur nga një senator i pasur, Crassus u rit në një mënyrë jetese të klasës. së lartë.

Ai më vonë u martua me të venë e vëllait të tij, gjë e cila i siguroi një aleancë midis Sullas dhe Romës. Ishte pikërisht në këtë kohë që Crassusi biznesmen filloi të mbledhë pasurinë e tij. Ai bleu shtëpitë dhe sendet e qytetarëve të Sullas shumë lirë, dhe më pas i shiste ato për një për një fitim shumë të lartë.

Ai siguroi gjithashtu një fitim të majmë nga blerja dhe shitja e skllevërve që punonin në minierat e argjendit, në pronësi të familjes. Në fund të jetës së tij në vitin 53 pes, Crassus kishte një pasuri neto prej gati $ 170 miliardë (me të sotmet)./bota.al

Lajmet e fundit nga