LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nuk justifikon pasurinë/ Shkarkohet nga detyra prokurori i Durrësit

12 Korrik 2023, 13:01, Vetingu CNA

Nuk justifikon pasurinë/ Shkarkohet nga detyra prokurori i Durrësit

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Durrësit, Ndriçim Troplini, pasi nuk justifikoi dot pasurinë.

Vendimi u mor unanimisht nga trupa e KPK-së e kryesuar nga Firdes Shuli, me relatore Valbona Sanxhaktarin dhe anëtar Olsi Komicin

KPK ngriti dyshime se dy apartamente të blera në Durrës nga prindërit e prokurorit mund të jenë prona të tij.

Gjithashtu, dyshime pati edhe për veprime fiktive në transaksionet për shitjen e një mjeti, ndonëse këto gjetje u kundërshtuan nga Troplini. 

Kujtojmë se Ndriçim Troplini ka hyrë në systemin e drejtësisë që prej vitit 2004, kur mbaroi Shkollën e Magjistraturës.

Pas dipolmimit, ai u emërua prokuror në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, ndërsa që nga viti 2008, e ushtron detyrën në Prokurorinë e Durrësit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga