LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-kreu i Krimeve të Rënda në “rrjetën” e vettingut/ KPA e shkarkon nga detyra

27 Mars 2023, 20:06, Vetingu CNA

Ish-kreu i Krimeve të Rënda në “rrjetën” e

Komisioni i Posaçëm i Apelit ka lënë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për ish-kreun e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Blerim Tominaj.

Tominaj ishte shkarkuar nga detyra në 16 qershor të 2020-ës, pasi ngeci në “sittën” e vettingut për pasurinë.

Sipas KPK, Tominaj nuk kishte prova bindëse për disa veprime financiare me vlerë 292 mijë euro brenda rrethit të ngushtë familjar të tij.

Ish-dretuesi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda nuk mundi të justifikojë një hua nga kunati prej 100 mijë eurosh, një apartament të trashëguar nga babai me vlerë 22 mijë euro dhe një lokal po trashëgimi me vlerë 170 mijë euro./ CNA.al

Lajmet e fundit nga