LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vettingu zbraz organin e akuzës/ Alfred Balla zbardh planin që ka me Olsian Çelën

13 Janar 2023, 11:27, Vetingu CNA

Vettingu zbraz organin e akuzës/ Alfred Balla zbardh planin që ka me

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Alfred Balla, ka bërë bilancin e punës për vitin 2022.

Ndër të tjera ai ka folur për vakancat në organin e akuzës, për shkak të shkarkimeve nga Vettingu.

Sipas Ballës, KLP-së ka menduar që bashkë me Prokurorin e Përgjithshëm t’i plotësojnë vakancat me të rinjtë që dalin nga Shkolla e Magjistraturës.

“KLP bashkë me Prokurorin e Përgjithshëm ka menduar që vakancat t’i mbushë përmes emërimeve të reja që dalin nga shkollat e Magjistraturës. Kemi 26 magjistratë të rinj që brenda vitit 2023 do të emërohen në të gjithë prokuroritë e vendit. Në total 75 prokurorë do plotësojnë radhët e prokurorisë në 3 vitet e ardhshme. Për 4-5 vite mund të them që plotësohen vendet me prokurorë.

Viti 2022 ishte eficiencë e plotë. Është mbledhur 3.5 herë në muaj dhe ka marrë 333 vendime ku 4 komisionet e kanë sjellë para seancës plenare relacionet e tyre dhe ka propozuar 106 vendime në të cilat baza kanë qenë ata që kanë të bëjnë me verifikimin e figurës. Kemi miratuar 5 rregullore të reja”, është shprehur Balla./CNA.al

Lajmet e fundit nga