LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Antoneta Sevdari “rrëzon” Vettingun/ Strasburgu dënon Shqipërinë me 25 mijë euro

13 Dhjetor 2022, 10:51, Vetingu CNA

Antoneta Sevdari “rrëzon” Vettingun/ Strasburgu dënon

Ish-prokurorja Antoneta Sevdari ka fituar procesin me qeverinë në Gjykatën e Strasburgut.

Sipas Strasburgut, me rastin e Sevdarit ka shkelje te nenit 8 dhe se shkarkimi nuk ka qenë proporcional.

Gjykata e Strasburgut e ka gjobitur me  25 mijë euro Shqipërinë.

Kujtojmë se Kolegji i Posacëm i Apelimit shkarkoi nga detyra Prokuroren Antoneta Sevdari, anëtare e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, në shkurt të vitit 2019.

Fillimisht, KPA pranoi ankimimin e Komisionarit Publik, për të rihapur hetimet për Sevdarin, duke pretenduar se vendimi i shkallës së parë ishte marrë pa një hetim të thelluar në dy kritere.

Kundërshtimi i Komisionerit Dariel Sina mbështetej  në pamundësinë e prokurores për të dorëzuar dokumente, që të vërtetonin ligjshmërinë e të ardhurave të deklaruara./CNA.al

Lajmet e fundit nga