LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar në formën e fytyrës suaj?

27 Shtator 2022, 13:14, Trending CNA

Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

Mund të tingëllojë e pabesueshme, por ka balluke veçanërisht të përshtatshme dhe të këndshme për të gjitha format e fytyrës. Balluket transformojnë menjëherë fytyrën tuaj dhe ju japin një pamje të re përrallore. Sigurisht, sekreti kryesor për një transformim të përsosur pa lotët tuaj është të kërkoni balluke të përshtatshme për formën tuaj të fytyrës. Mundësia më e mirë është të konsultoheni me një stilist profesionist, por përpara se të shkoni në një sallon, duhet të bëni kërkimin tuaj dhe të kapni disa foto. Lexoni për të gjetur udhëzime të dobishme për zgjedhjen e ballukeve të duhura për forma të ndryshme fytyre. Gjithçka që duhet të dini për të zgjedhur balluket e duhura për formën tuaj të fytyrës është pikërisht këtu.

1. Balluket për një fytyrë të rrumbullakët.

Nëse fytyra juaj është në formë të rrumbullakët, një bob i shkurtër ose i gjatë me balluke perde ose balluke të mprehta do t'ju duket e mrekullueshme. Një ide perfekte për balluke të fytyrës së rrumbullakët (qoftë nëse keni flokë të shkurtër, të mesëm ose të gjatë) është balluket anësore. Për ndarjen e fytyrës së rrumbullakët anash, balluket tuaja do të japin një efekt të zgjatur dhe do t'i bëjnë mollëzat dhe nofullën tuaj të duken më të spikatura.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

2. Balluket për fytyrën e imët.

Ngjashëm me një fytyrë diamanti, kjo fytyrë është një formë unike fytyre me një vijë flokësh mjaft të ngushtë dhe mjekër të mprehtë. Tërheqja e ballukeve që i përshtaten formës së fytyrës, kjo unike mund të jetë paksa e ndërlikuar. Megjithatë, vetëm me volumin e duhur të ballukeve në kurorë, do të arrini një formë fantastike të ngjashme me një fytyrë ovale. Balluket e anashkaluara, balluket e lëkundura të ndara në qendër, balluket me perde të hapura janë balluke të shkëlqyera për fytyrën e çiftit. Për ata me flokë të shkurtër, balluket artificiale të shtrira përgjatë vijës së flokëve janë një opsion fantastik për balluket për fytyrën tuaj.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

3. Balluket për fytyrën drejtkëndëshe.

Një prerje flokësh me balluke ka të bëjë me krijimin e një ekuilibri midis vijës së flokëve, vijës së nofullës dhe gjatësisë së fytyrës. Një formë drejtkëndore e fytyrës është më e gjerë në ballë dhe faqe me një nofullë të hapur këndore. Balluket e duhura për format e fytyrës që lidhen me një drejtkëndësh duhet të krijojnë një iluzion të gjatësisë dhe rrumbullakësisë në vijën e nofullës. Balluket e bukura për fytyrat drejtkëndëshe përfshijnë balluke asimetrike me thekë, balluke të gjata anash dhe balluke kaçurrela për të zbutur nofullën e fortë. Balluket anësore të kornizës së fytyrës që kalojnë mjekrën janë më lajkatare në këtë formë fytyre, duke i dhënë asaj një iluzion gjatësie.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

4. Balluket për fytyrë të gjatë.

Me fat ju, nëse keni një fytyrë të zgjatur! E juaja është një formë shumë e mirë e fytyrës për balluke. Ka shumë balluke mahnitëse për një fytyrë të zgjatur. Ju mund të theksoni strukturën tuaj të hollë të fytyrës me balluke të trasha të drejta ose të zgjidhni balluke me shtresa të trasha për të krijuar një pamje të bukur të rrumbullakosur. Për të luajtur me sytë tuaj të bukur, lërini balluket të kullosin në mënyrë joshëse rreth vetullave tuaja ose mbani gjatësinë pak mbi vetullat tuaja për një pamje elegante.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

5. Balluket për një fytyrë katrore.

Nëse fytyra juaj është në formë katrore me një nofull të fortë, nuk mund të gaboni me balluke të trasha me thekë që shtrihen deri në vetullat tuaja ose shkojnë pak më poshtë. Disa balluke të gjata të mprehta do të thyejnë nofullën tuaj të fortë dhe do të zbusin tiparet e ashpra të fytyrës tuaj. Ju mund të stiloni një skaj të trashë në balluke të këndshme anash për një pamje më të freskët ose ta krehni atë për balluke të plota të përcaktuara mirë.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

6. Balluket për një fytyrë trekëndëshi të përmbysur.

Balluket e foshnjës të harkuara në qendër të ballit dhe të përziera butësisht në pjesë të kornizës së fytyrës deri në mjekër po bëhen në këtë formë fytyre. Prerja shumë e ulët e ballukeve zvogëlon gjerësinë e gjysmës së sipërme të fytyrës tuaj, ndërsa shtresat anësore të gjatësisë së mjekrës ndihmojnë në zgjerimin e nofullës suaj dhe e bëjnë mjekrën tuaj të duket më pak e ngushtë. Disa copa të prera për kullotjen e ballit me balluke më të gjata anësore, si dhe balluket e gjysmëhënës të prera më lart në mes dhe më të gjata në anët janë balluke fantastike për një fytyrë trekëndëshi të përmbysur.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

7. Balluket për një fytyrë dardhe.

Balluket e duhura për një fytyrë dardhe do të ishin ato që zgjerojnë ballin dhe e bëjnë nofullën të duket më e theksuar. Konsideroni balluke të tilla si balluke të rënda të drejta ose balluke të rrumbullakosura të zgjatura pas vetullës, balluke të gjata anash me skaje të ngushta, balluke me perde dhe balluke kaçurrela.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

8. Balluket për një fytyrë trekëndëshi.

Duke qenë se fytyra juaj është më e ngushtë në pjesën e sipërme, duhet të përdorni balluket që i japin më shumë volum majës së kokës. Balluket me kaçurrela deri në vetull, balluke të trasha drejt të gjithë, balluke anash deri te veshët e ngushtuar në skajet janë ndër balluket më të mira për një formë fytyre trekëndëshi.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

9. Balluket për fytyra ovale.

Nëse keni një fytyrë ovale, duhet të keni dëgjuar vazhdimisht se forma juaj e fytyrës është perfekte. Një fytyrë ovale është një formë shumë e mirë e fytyrës për balluke, opsionet e stilimit janë të pakufizuara. Balluket e fytyrës ovale drejtpërsëdrejti, balluke të prera bebesh për një fytyrë në formë ovale, skaje të trasha, balluke të shkurtra me shtresa, balluke ovale të mprehta, etj. Mos kini turp t'i provoni "sepse ata kanë më shumë gjasa se jo", duken tç mrekullueshme për ty.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

10. Balluket për fytyra në formë zemre.

Balluket e mprehta me buzë do të theksojnë tiparet e buta të një fytyre në formë zemre pa rritur rrumbullakësinë e saj. Ndryshe nga një thekë e plotë, balluket e holluara nuk do të shtojnë peshën e ballit tuaj të gjerë dhe do të kënaqin mjekrën tuaj të lezetshme. Balluket e Bardot priten pak më gjatë anash, balluke të gjata me teksturë, balluke të fshira anash, ose balluke me perde të shtrira mbrapa gjithashtu më të sheshta fytyrat në formë zemre. 
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

11. Bangs për fytyrën Heptagon.

Fytyrat shtatëkëndore janë zakonisht të gjata, me një ballë të ngushtë, mollëza të theksuara dhe një nofull të fortë. Balluket e fytyrës shtatëkëndore përfshijnë balluke të trasha me thekë, balluke me teksturë Bardot, balluke me perde të plota dhe balluke të fshira anash. Këto do ta bëjnë ballin tuaj të duket më i gjerë. Kombinojeni secilën prej tyre me shtresa anësore të ngushta, që kullosin nofullën për të ngushtuar anët e fytyrës tuaj dhe për të zbutur vijën e nofullës.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

12. Balluket për fytyrën me sy si të vuajtur.

Një fytyrë loti është jashtëzakonisht e shkurtër dhe përmban një ballë të ngushtë, mollëza më pak të theksuara dhe një nofull të gjerë. Zgjedhni balluke të rënda si balluke të plota të drejta, balluke të rrumbullakosura të zgjatura pas vetullës ose balluke të trasha të drejta që do ta bëjnë gjysmën e sipërme të fytyrës tuaj të duket më e plotë. Qëllimi është të krijoni një ekuilibër midis ballit dhe nofullës suaj.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

13. Balluket për një formë fytyre diamanti.

Kjo formë fytyre është e gjerë në mollëza me një ballë dhe nofull më të ngushtë. Synoni balluket që krijojnë një ekuilibër të pastër midis mollëzave tuaja të gjera dhe pjesës së sipërme dhe të poshtme të ngushtë të fytyrës suaj. Nëse flokët tuaj janë të shkurtër ose me gjatësi mesatare, përpiquni të krijoni një ngjashmëri të volumit në zverk. Një model flokësh i përmbysur bob ose ndonjë model tjetër flokësh me majat e kaçurrela do të kënaqte formën tuaj të fytyrës.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

14. Balluket për fytyrën në formë veze.

Kjo formë e fytyrës është e ngjashme me një fytyrë ovale, por pak më e gjerë në mollëzat dhe nofullën. Balluket e hapura drejt të gjithë, balluke të fshira anash, balluke me perde, balluke të plota të lëkundura, balluket Bardot duken mahnitëse në këtë formë fytyre. Lëreni gjatësinë e ballukeve të bjerë poshtë vetullave për një pamje elegante dhe të guximshme.
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

15. Balluket për fytyrën e plotë.

Balluket për një fytyrë të plotë nuk duhet të jenë të trasha apo të rënda për të shmangur shtimin e plotësisë së fytyrës suaj. Po kështu, balluket e drejta do të bëjnë që fytyra juaj të duket më e plotë. Për fytyrat e plota rekomandohen balluke të mprehta, balluke të holluara me thekë dhe balluke me prerje të lartë për bebe./CNA.al Burimi: Hadviser
Cilat janë "balluket" më të përshtatshme bazuar

Lajmet e fundit nga