LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Mbretëresha Elizabeth te Meghan Markle/ Aromat e dasmave mbretërore angleze

16 Shtator 2022, 20:09, Trending CNA
Nga Mbretëresha Elizabeth te Meghan Markle/ Aromat e dasmave
Princ Harry dhe Meghan Markle

Nëse në inskenimet e dasmave mbretërore asgjë nuk mund t'i lihet rastësisë, kjo është e vërtetë, gjithashtu dhe mbi të gjitha për parfumet. Në rastin e familjes mbretërore angleze, lidhja me botën e parfumeve është e pasur me histori dhe anekdota dhe ka përcaktuar suksesin e jashtëzakonshëm të disa aromave, të bëra ikonike nga mbretëreshat dhe princeshat në dasmat më të famshme.

Nga Elizabeth te Diana , deri te Kate Middleton dhe Meghan Markle , zgjedhjet e parfumeve në dasmat mbretërore, në disa raste ato që përdoren zakonisht, për t'i qëndruar besnikë vetes, në të tjera me zgjedhje të reja specifike për rastin, tregojnë shumë për personalitetet e tyre dhe zakonet e kohës së tyre: esenca historike të lidhura me vendin e tyre, ose luksoze, ekskluzive, madje të bëra me porosi.

Mbretëresha Elizabeth

Nga Mbretëresha Elizabeth te Meghan Markle/ Aromat e dasmave

Në vitin 1947 nuk kishte asnjë llogari zyrtare në rrjetet sociale për të shpërndarë çdo detaj të përgatitjes së dasmës. Në rastin e dasmës së shumëpritur të (atëherë) Princeshës Elizabeth , ekspertët e kostumeve të familjes mbretërore kishin thënë për Telegraf se sovranja e ardhshme e Anglisë do të përdorte parfumin e saj të preferuar për këtë rast: Ëhite Rose nga Floris , një aromë e krijuar fillimisht në dyqanin Jermyn Street nga John Floris në fillim të viteve 1800, me aromën e karafilit, lules së preferuar të Elisabettës. Ende në treg, Ëhite Rose është një nga parfumet ikonë të Floris London.

Lady Diana

Nga Mbretëresha Elizabeth te Meghan Markle/ Aromat e dasmave

Një nga parfumet e preferuara të Lady Diana ishte Diorissimo, aroma ikonë e zambakut të luginës nga shtëpia e Dior, por nuk ishte ai i zgjedhuri për dasmën e saj me Princin Charles . Më 29 korrik 1981, ndërsa ecte tek Westminster Abbey, Diana përdori parfumin “Quelques Fleurs” nga Houbigant Paris , një aromë kulti e krijuar nga parfumeri francez Robert Bienaimé në 1913. Për të krijuar 30 ml parfum nevojiten më shumë se 15,000 lule dhe 250 përbërës të zgjedhur me kujdes.

Ndoshta, njerëzit më afër rrugës së gjatë të udhëtuar nga princesha ruajnë kujtesën nuhatëse të notave të bergamotit, jaseminit dhe drurit të sandalit të këtij parfumi, sepse sipas Barbara Daly, grimeres, në ditën e saj të dasmës Lady Diana e derdhi atë  aksidentalisht në fustanin e nusërisë, shkruan Vogue.it

Kate Middleton

Nga Mbretëresha Elizabeth te Meghan Markle/ Aromat e dasmave

Kate Middleton dhe Princi Ëilliam u martuan në vitin 2011 , dhe një nga detajet e bukurisë së nuses që zbuloi Clarence House ishte parfumi: Illuminum Ëhite Gardenia Petals , një aromë bashkëkohore e krijuar nga Michael Boadi.

Meghan Markle

Nga Mbretëresha Elizabeth te Meghan Markle/ Aromat e dasmave

Meghan Markle, por edhe Princi Harry, në ditën e saj të dasmës zgjodhën një aromë të personalizuar të bërë nga Floris . Siç zbuloi Amanda Robles, menaxhere e markës së kompanisë britanike, ky krijim i veçantë është frymëzuar nga një parfum tashmë ekzistues, Bergamot di Positano , një unisex i lançuar në vitin 2015, me nota të bergamotit, vaniljes dhe aroma detare./ CNA.al

Lajmet e fundit nga