LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dënohet mashtruesi gjinekolog/ U kërkonte grave foto të organeve gjenitale, i udhëzonte të "masazhonin" pjesët intime

28 Tetor 2022, 13:59, Sociale CNA

Dënohet mashtruesi gjinekolog/ U kërkonte grave foto të organeve

Burri në Singapor, i cili mashtroi gratë për të postuar foto të gjoksit dhe organeve gjenitale të tyre me një llogari të rreme në "Facebook", është burgosur.

Malajziani Ooi Chuen Wei u dënua me 3 vjet e 4 muaj pas hekurave në seancën e djeshme.

U përcaktua se Ooi hapi llogarinë në vitin 2016 dhe përdori një foto të një gruaje malajziane. Llogaria e hapur nën emrin e gjinekologes Janice Lee Yan Hooi dukej se punonte në Gleneagles Medical. Përveç kësaj, u hap një llogari në "Instagram" dhe "LinkedIn" me të njëjtin emër.

Ai më pas u dërgoi mesazh grave dhe u ofroi kujdes mjekësor. Burri, i cili dërgoi udhëzime për të masazhuar gjoksin dhe organet gjenitale të saj, u kërkoi grave të dërgonin video të tyre duke i kryer ato. Ooi pretendoi se kështu ai mund të diagnostikonte nëse kishte një problem shëndetësor.

Në vitin 2018-2021, 35 viktima kanë dorëzuar gjithsej 919 foto dhe video. Ngjarja ndodhi në korrik 2021 kur një grua u bë e dyshimtë dhe Dr. Ajo doli në dritë pasi ajo hulumtoi emrin Janice Lee Yan Hooi dhe zbuloi se nuk kishte asnjë person të tillë në Spitalin Gleneagles.

Policia bastisi shtëpinë e Ooi pas denoncimit. Ooi i kapur pranoi se i kishte mashtruar gratë.

Ooi, 37 vjeç, u shpall fajtor për mashtrim duke falsifikuar dhe u dënua me 40 muaj burg.

Zëvendësprokurori R. Arvindren tha se Ooi "bëri një plan të hartuar me kujdes për të kënaqur dëshirat e tij seksuale":

Ai abuzoi me besimin e publikut te mjekët. Ai ka përfituar nga rrjetet sociale për të kryer krime./CNA.al

Lajmet e fundit nga