LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta/ Pedagogia: Refuzoj kategorikisht që shqetësimi kryesor të jetë paga

28 Tetor 2022, 08:34, Sociale CNA

Protesta/ Pedagogia: Refuzoj kategorikisht që shqetësimi kryesor

Pedagogia Mimoza Haxhari përkrah protestën, por mesazhi i saj është se paga nuk mund të jetë shqetësimi kryesor i tyre.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në "Euronews Albania", Haxhari u shpreh se e mbështet protestën dhe nënvizoi se arsimi është në gjendjen më kritike që ka qenë ndonjëherë.

“Unë kam shprehur reagimin tim personal dhe mënyrën se si personalisht e konceptoj rolin që ka arsimi në jetën shoqërore. Nuk është në jetën individuale të atyre personave që frekuentojnë dhe ndjekin bankat e shkollës, por është obligim për të gjithë shoqërinë. Unë nuk jam organizatore e protestës, por e përqafova protestën.

Refuzoj në mënyrë kategorike, elementi financiar është i rëndësishëm, pa burimet financiare nuk mund të garantosh mundësinë e jetesës, por u bashkova me këtë protestë. Arsimi është në gjendjen më kritike që ka qenë ndonjëherë”, u shpreh ajo.

Lajmet e fundit nga