LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të dielën ndryshon ora/ Mësoni se si do të lëvizin akrepat

25 Tetor 2022, 10:12, Sociale CNA

Të dielën ndryshon ora/ Mësoni se si do të lëvizin

Të dielën e 30 tetorit ndryshon ora. Akrepat do të shkojnë 60 minuta mbrapa, pra ky është një lajm i mirë për të gjitha ata që dëshirojnë të flenë një orë më shumë.

Ndryshimi si zakonisht do të bëhet në orën 03:00 të mëngjesit.

Në aparatet dhe telefonat smart ndryshimi do të kryhet automatikisht.

Si zakonisht ndryshimi bëhet rreth orës 03:00 të mëngjesit. Në aparatet e celularëve smart ndërrrimi bëhet automatikisht.

Ndryshimi i orës është një fenomen që ndodh dy herë në vit, në javën e fundit të tetorit dhe të dielën e fundit të marsit. Kjo lëvizje bëhet me qëllim që të shfrytëzohet sa më mirë energjia diellore.

Ndryshimi i orës më parë në Europë ka qenë jo i njëtrajtshëm, por ajo filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës kur disa vende vendosën të çojnë përpara orën në mënyrë që të shfrytëzonin më shumë dritën e diellit dhe të konsumonin më pak energji elektrike./CNA.al

Lajmet e fundit nga