LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Temperatura deri në 28°C/ Si parashikohet moti për nesër

27 Tetor 2022, 15:46, Sociale CNA
Temperatura deri në 28°C/ Si parashikohet moti për nesër
Foto ilustruese

Vendi ynë, ashtu si tashmë prej disa ditësh do të vijojë të jetë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike. Kjo vjen si pasojë e pozicionimit të fortë të anticiklonit afrikan, i cili sjell jo vetëm mot të qëndrueshëm, por edhe masa ajri të ngrohta.

Në këtë mënyrë moti për nesër parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin, por nuk do të mungojnë edhe vranësirat e pakta kalimtare në relievet malore në lindje. Gjithashtu në orët e mëngjesit parashikohet prania e mjegullës së dendur apo mjegullinës në zonat luginore dhe jo vetëm.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, era do të fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim kryesisht e lehtë me shpejtësi mesatare 1-4m/s, ndërsa në mesditë përgjatë vijës bregdetare dhe lugina fiton shpejtësi deri në 5-8m/s.  

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 5 deri 20°C;

në zona e ulëta 5 deri 28°C;

në zona bregdetare 9 deri 26°C./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga