LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rakip Suli shkon në SPAK

6 Nëntor 2023, 10:47, Politikë CNA

Rakip Suli shkon në SPAK

Pak momente më parë është paraqitur në ambientet e Prokurorisë së Posaçme, kryebashkiaku i Kamzës, Rakip Suli.

Në momentin e hyrjes në SPAK, kryebashkiaku i Kamzës, Rakip Suli nuk pranoi të flasë mbi akuzat që bien ndaj tij.

Ai u shpreh shkurtimisht për mediat: "Ditë e bukur sot".

Më herët, Prokuroria e Posaçme i dërgoi fletëthirrje kreut të Bashkisë së Kamzës, por ai nuk u paraqit. Mungesa e tij detyroi gjyqtarin të shtyjë seancën.

Kryebashkiaku socialist u kallëzua nga banorët e Kamzës, pas auditit të KLSH-së. 

Suli akuzohet për veprat penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, “Shpërdorimi i detyrës”, “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tenderë apo ankande publike” dhe “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Deri më tani në Prokurorinë e Posaçme janë thirrur 4 zyrtarë. Pas hetimeve ka rezultuar se ka disa raste të abuzimeve me kompensimet e fondit të rindërtimit me praktikat e Ds1 Ds2 Ds3 Ds4 Ds5./ CNA

Lajmet e fundit nga