LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çollaku vjedh kërkesën e CNA/ Kërkon hapjen e dosjeve për deputetët

23 Janar 2023, 12:10, Politikë CNA

Çollaku vjedh kërkesën e CNA/ Kërkon hapjen e dosjeve

Pas mashtrimit publik se dosjet u hapën, deputeti Kreshnik Çollaku ka vjedhur kërkesën e CNA, e cila menjëherë pas hyrjes në fuqi të ligjit për hapjen e dosjeve dërgoi një kërkesë zyrtare për hapjen e arkivave për 7 zyrtarë, figura të politikës dhe medias.

Sot, Çollaku ka kërkuar që të hapen dosjet për deputetët. Në kërkesën e tij ka dy aspekte.

Së pari, gënjeshtrën që deputetët e Bashës u bënë shqiptarëve dhe e dyta vjedhjen e tezës nga CNA, e cila denoncoi dhe çoi e para kërkesën për dosjet e ish-sigurimit që në fakt nuk janë hapur.

“Duke shfrytëzuar këto dispozita të ligjit, kërkoj nga ana e Autoritetit vënien në dispozicion të dokumenteve e deputetëve për të verifikuar nëse kanë qenë ish-bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit”, është shprehur Çollaku./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga