LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti i 26 nëntorit/ Berisha përkujton viktimat: 51 persona humbën jetën nga papërgjegjshmëria qeverisë

26 Nëntor 2022, 12:13, Politikë CNA

Tërmeti i 26 nëntorit/ Berisha përkujton viktimat: 51 persona

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka shprehur ngushëllimet për 51 viktimat e tërmetit të vitit 2019.

Duke kujtuar jetët e humbura Berisha cilëson, se askush nuk do të kishte humbur jetën nëse qeveria do të ishte e përgjegjshme.

"Sot është një ditë, në të cilën tri vjet më parë, një tërmet i rëndë, i fuqishëm, tronditi thellësisht Shqipërinë dhe në qarqet e Lezhës, Krujës, Durrësit, Tiranës, bëri dëme të mëdha materiale, por mbi të gjitha, 51 qytetarë mbetën në rrënojat e këtyre shtëpive nga ky tërmet.

Më dramatike, vdekjen e pafajshme të këtyre fëmijëve, grave dhe burrave, në Thumanë dhe Durrës, që dhanë shpirt nën rrënojat e shtëpive të tyre, e bën fakti se të gjithë ata, në rast se ky shtet dhe ky kryeministër, do të kishte dëshmuar përgjegjësinë me minimale, do të jetonin dhe do të ishin të gjallë midis nesh sot.

E them këtë, sepse të gjitha viktimat e Thumanës dhanë shpirt në rrënojat e pallateve të deklaruara të pabanueshme nga tërmeti i shtatorit të atij viti, por babëzia dhe korrupsioni nuk lejoi që ata të largoheshin, të sistemoheshin në banesa të tjera dhe të mos mungonin sot."- u shpreh ai./CNA.al

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga