LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Fake news”-i i Bashës me emërimin si komisioner/ Dokumenti që e nxjerr zbuluar

12 Shtator 2023, 21:18, Politikë CNA
“Fake news”-i i Bashës me emërimin si komisioner/
Lulzim Basha

Ditën e sotme në media po përhapet një fake news për Lulzim Bashën.

Sipas raportimeve, Basha është caktuar raporter për konfiskimin e aseteve ruse dhe përdorimin e tyre për riparimin e dëmeve të shkaktuara nga agresioni i Rusisë kundër Ukrainës, nga Komiteti për Çështjet Politike dhe Demokracinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës.

Por një dokument i siguruar nga CNA tregon se ky lajm është i rremë. Dokumenti bën fjalë për një kërkesë që sekretari i Përgjithshëm i Kuvendit, Genci Gjonçaj i ka dërguar Gazment Bardhit si kryetar i Grupit Parlamentar të PD-së.

Gjonçaj, me urdhër të kryeparlamentares Lindita Nikolla i kërkon miratim Gazment Bardhit që të lejojë Lulzim Bashën si anëtar të Komisionit të Monitorimit të marrë pjesë në takimet e Komisioneve Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës.

Dhe sipas dokumentit, që mban firmën e Sekretarit të Kuvendit, mbledhja do të zhvillohet të mërkurën e 13 shtatorit, ndërkohë që sot është data 12 shtator.

“Fake news”-i i Bashës me emërimin si komisioner/

Luli e ka shpallur veten komisioner menjëherë pas shkresës së Lindita Nikollës, pra ai është caktuar nga Shqipëria, nga kryeministri Edi Rama dhe jo nga Asambleja Parlamentare e KiE-s, sikurse lajmëruan mediat.

Basha ka marrë vendin që KiE i jep një komisioneri, pasi Lulin e dërgoi në Francë Rama.

Por, emërimi i tij nuk është bërë ende, pasi dokumenti i Kuvendit thotë që mbledhja do të zhvillohet në datën 13.

E sigurt është që Basha do jetë pjesë e një komisioni, të çuar nga Lindita Nikolla, me urdhër të Ramës./ CNA

Lajmet e fundit nga