LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestimi i Fredi Belerit i inskenuar?/ Vangjel Dule bën deklaratën e fortë

22 Maj 2023, 21:59, Politikë CNA
Arrestimi i Fredi Belerit i inskenuar?/ Vangjel Dule bën deklaratën e
Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule

Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, ka bërë një deklaratë të fortë teksa ka folur për arrestimin e Fredi Belerit, kandidatit fitues të koalicionit “Bashkë Fitojmë” në Himarë.

Dule tha në emisionin e Erla Mëhillit se policia donte ta arrestonte kandidatin e opozitës me një tjetër akuzë, pa pasur prova.

Sipas tij, nivele shumë të larta të Policisë së Shtetit kishin diskutuar më parë se si mund ta argumentonin arrestimin e Belerit me akuzën për thirrje kushtetuese.

“Unë po ju them dhe një fakt tronditës. Përpara se të niste procedura me të infiltruarin ne kemi një debat në nivele shumë të larta të Policisë së Shtetit që diskutonin nëse mund të argumentonin arrestimin me akuzën për thirrje antikushtetuese. Ky variant u rrëzua”, u shpreh ai.

Ai pretendon se këto plane të policisë kishin prapavijë politike dhe synimi ishte ta përjashtonin nga gara elektorale.

Dule deklaroi se blutë “kërkuan me ngut të bënin arrestimin dhe më pas u vunë në lëvizje për të gjetur ‘fakte’”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga