LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vangjel Dule: Beleri nuk u arrestua, u mor peng me vendim politik

22 Maj 2023, 21:16, Politikë CNA
Vangjel Dule: Beleri nuk u arrestua, u mor peng me vendim politik
Vangjel Dule, kryetari i PBDNJ-së

Vangjel Dule, kryetari i PBDNJ-së, ka folur sërish për Fredi Belerin, kandidatin fitues të koalicionit “Bashkë Fitojmë” në Himarë, i cili ndodhet në qeli.

Dule tha në emisionin e Erla Mëhillit se vendimi i GJKKO-së për lënien në burg të Belerit ishte i iniciuar politikisht.

Sipas tij, në rastin e kandidatit fitues të Himarës kemi të bëjmë më rrëmbnim personi dhe pengmarrje.

“Edhe me vendimin e sotëm, i qëndroj edhe më fort deklarimit fillestar, se nuk kemi një shoqërim në polici, por një rrëmbim personi. Nuk kemi arrest, por kemi një pengmarrje. I gjithë procesi është një prioces politik dhe zoti Beleri vazhdon edhe me vendimin e sotëm të mbetet edhe me zotin Pandeli Kokaveshi të burgosur politikë.

Nuk nisi as nga strukturat policore, as nga ata të drejtësisë, beteja që përfundoi me pengmarrjen e zotit Beleri dhe Kokaveshi nisi politikisht. Ishte nga zoti Rama”, theksoi ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga