LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“6 mijë shoqëri tregtare përfituan nga heqja e barrierave”/ Rama: Duhet të krijojmë hapësira përtej kufijve

26 Shtator 2023, 09:38, Politikë CNA
“6 mijë shoqëri tregtare përfituan nga heqja e
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se 6 mijë shoqëri tregtare kanë përfituar nga heqja e barrierave mes vendeve.

Në Ministerialin e Ministrave të Ekonomisë në kuadër të Procesit të Berlinit, Rama tha se duhen krijuar më shumë hapësira tregtare përtej kufijve.

“Kemi mundësi dhe rritja e këtyre viteve të fundit ka dëshmuar se ajo çfarë mund të bëjmë së bashku nuk mund ta bëjmë kurrë vetëm”, tha Rama ndër të tjera.

6 mijë shoqëri tregtare kanë përfituar nga heqja e barrierave.

Duam ta bëjmë këtë rajon një terren të lulëzuar. Dua të falënderoj Dhomat e Tregtisë. Kishim një proces në letra dhe tani kemi plane të jetësuara. Na duhet më shumë Evropë në Ballkanin Perëndimor, na duhen qasje të BE-së në Ballkanin Perëndimor. Ky samit dhe këta hapa drejt 16 tetorit për këtë bëjnë fjalë. Presim me padurim rezultatet e këtij takimi.

Kemi mundësi dhe rritja e këtyre viteve të fundit ka dëshmuar se ajo çfarë mund të bëjmë së bashku nuk mund ta bëjmë kurrë vetëm. Duhet të jemi të hapur me njëri-tjetrin, të krijojmë hapësirë tregtare përtej kufijve tanë”, deklaroi Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga