LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sa shumë të padobishëm, sa shumë pengues!

13 Korrik 2022, 19:45, Opinione Ilir Levonja
Sa shumë të padobishëm, sa shumë pengues!
Ilir Levonja

Shoh në internet që po merreni shumë me Tak avokatin, Joridën, Alibeun etj. Se nuk ikën Rama me protesta të tilla. Se ishin kaq apo aq në rrugët e Tiranës. Legjitimitetin e kryetarit Berisha dhe se çfarë do të thotë Gjykata? Përpara protestës të gjitha mediumet e Ramës thoshin që Berisha e bën për bythën e vet.

Nuk po e ha malli për demokratët a vendin. Thoshit se do ketë dhunë dhe se do vriten njerëz. Se i tillë është Berisha etj. Thoshit se do ta shohim, është kartë e djegur, as dhjetë veta nuk do i shkojnë nga mbrapa. Thoshit se është i shpallur non grata nga Amerika. Thoshit se shqiptarët nuk janë antiamerikanë. Dhe se ata që do i shkojnë do u hiqet e drejta e vizës për në Shtetet e Bashkuara etj. Do konsiderohen antiamerikanë.

Thoshit se ky Saliu dogji Shqipërinë, ka vrarë plot njerëz dhe se meriton burgun. Megjithëse vendi jonë dhe shoqëria jonë nuk është tensionuar e djegur asnjëherë kaq shumë për krimet e Enver Hoxhës. Për vrasjet e Saliut kërcen pupthi dhe të çajnë mender bythën ditë e natë. Megjithëse nga ana tjetër të nxjerrin sytë duke të llapashitur me fjalët se ne bëm reformën në drejtësi etj. Nga ana tjetër çfarë nuk po bëni për të ngushtuar hartën territoriale të gjyqësorit si e si të ngadalësoni përpunimin e dosjeve penale. Le t'i marrim me radhë disa detaje.

Ky Taku, apo Takët kur janë me Berishën, Berisha është hero. Kur nuk janë më, në zgjedhjet e tija, Berisha është kriminel, katundar Tropoje etj. Kjo Jorida, që akoma mban për logo PD-ën dështake, thotë, duhet protesta, por protesta nuk e heq Ramën. Duhet të bashkohet PD-ja por pa Berishën. Pika e zezë, as mish e as peshk. Dhe për më keq akoma kërkon zgjidhje me urdhëroren duhet.

Qasja politike është vullnet i lirë dhe nuk bëhet me urdhëroren duhet. E fundit, ti demokrate e madhe, mblidhi demokratët, mbushi rrugët. Se nga këtu mund të të lindi e drejta e qartë se si lind apo bëhet lideri. Të tjerat mund t'i përmbledhësh në një ditar kujtimesh. Nëse do u jepni vemëndje këtyre detajeve keni harruar misionin, mbi të gjitha vendin.

Eshtë alarmante të mos kuptosh regresin total të vendit tonë. Blen spitali shtetëror një skaner dhe aty gjen me vrap kryeministrin e vendit i cili del e thotë se po e modernizon shëndetësinë. Eshtë bajate sinqerisht. Kur flet me njerëzit, janë të tmerruar nga shërbimet spitalore. Po aq të tronditur nga faturat e kripura të privatit. Ndofta jo për fajin e tyre, pasi të ardhurat nuk janë në raport të drejtë me tarifat. Hapet një bypass në Vlorë del aty me vrap kryeministri. Me duart mbrapa të thuash sikur po lëshon anijet në kozmos dhe thotë se po punon qeveria e tij. Këto janë praktika vulgare dhe abuzive se në fund të fundit po bën detyrën. Ashtu si çdo kush është në detyrën e vet.

Keni perëndi apo jo. Nuk ka emision televiziv ditor pa surretërit e Ramës dhe Velisë. Dhe ju thoni demokraci. Mos t'i futemi pastaj kulturës politike që ditë më ditë sa vjen dhe po çimenton kultin e të fortit, apo mos i fol shoferit. Shikoni Anglinë, një skandal seksual, një tërheqje ministri dhe Boris Johnson dha dorëheqjen. Në Partinë Socialiste, nuk e çon kush në mendje të tërhiqet, apo PS-ja të ofroj një kandidat tjetër. Pra nuk ka mirëkuptim mes opozitës apo ka protesta për shkak të premtive të pambajtura etj, PS-ja të ofroj një emër tjetër nga radhët e saj. Këtë po bëjnë konservatorët në Angli. Dhe klima politike të ç'tendoset dhe qeveria me opozitën t'i shërbej si duhet vendit.

Se hiqeni nga mendja që t'ju pranojnë veç e veç në Europë. Apo ulërimat e Edit Ramës nëpër samite a uninione. Nuk të pjerdh kush në Europë dhe të thotë eja ti me pesë lekë tek unë me treqind lekë. Po në PS bëjnë shurrën në brekë ta mendojnë një gjë të tillë, jo më të kundërshtojnë Ramën. Eshtë një turp social për qytete me histori trefishin e Tiranës, që Partia Socialiste në degët e saja, pranuan si sfidë formulën me emërim, jo me votë të kryetarëve të degëve në PS. Kjo është demokraci? Eshtë një mut që qelb, ashtu siç është soji i mutit. Dhe mediumet mbarë Shqipërisë, mediat me radhë e kaluan në heshtje, thoshin ashtu duan ashtu le të bëjnë.

Por kjo nuk është demokraci or ti shok, është shkërdhatokraci. Nuk ikën Rama thonë me protesta të tilla. Dhe bëjnë krahasimin me Lulzim vulëhumburin. Por harrojnë një fakt, që, Luli thoshte shihemi në shtator. Dhe të nesërmen postonte foto në FB nga plazhet e Europës. Nuk kishte faj, nuk ishte lider. Nuk e dinte dhe nuk e kuptonte dot se opozitarizmi nuk njeh motin, por i jep atij emrin. Si tani Sri Lanka me popullin e vet.

10:33 Opinione Luçiano Boçi

Forca e protestës

Protesta e 7 korrikut ridimensionoi dhe një herë polit...

Lajmet e fundit nga