LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘’007 e drejtësisë”, me rrogë 20 milionë euro/ Murrizi nxjerr shifrat e majme, ja sa paguhen

12 Korrik 2022, 20:48, Opinione Myslim Murrizi
‘’007 e drejtësisë”, me rrogë 20 milionë
Myslim Murrizi

Duke pasur respekt për analistin Ylli Pata po sqaroj disa detaje që ndoshta shumë pak politikanë, shtetarë e analistë i dinë.

Kjo për shkak të funksionit që kam pasur e jo se jam “galaktik” si deputetët e sotëm.

Së pari, Theo Jacobs dhe 8 anëtarë të tjerë të ONM(Operacioni Ndërkombetarë monitorues) per Vettingun në Drejtesi nuk jane funksionare kushtetues ligjore dhe me fuqi vendimarrese ne Shqipëri, por thjesht vezhgues dhe rekomandues ose me thjesht si ndihmes te jashtem te trupes vetinguese.

Por meqenese ne jemi shoqeri servile ndaj çdo debili jo shqipfoles qe vjen me pune, per pune apo si turist ne Shqiperi, kemi mbivleresuar ne media, ne port-hale ne shtet e ne drejtesi ne menyre te peshtire servilosje rolin dhe CV qesharake te 9 perfaqesueseve jo shqipfoles qe punojne prej 5 vitesh ne Shqiperi si vezhgues te ONM.

Sejcili prej tyre paguhet rreth 22000 euro ne muaj.

Pra te nente se bashku marin mbi 200 mij euro ne muaj ose 2.4-2.5 milion euro ne vit.

Prej 5 vitesh kane mare vetem rroge 12-13 milion euro.

Sejcili prej tyre ka nga 2 truproje nga Garda e Republikes dhe nje makine ne dispozicion qe paguhet nga taksat e Shqiptareve.

Per 3 vite te tjera qe ju zgjat mandati pra deri ne dhjetor 2024 keta 9 kolege te Jacobsit do te marin si page edhe 7.2-7.5 milion euro.

Pra ne total i Nderuar Ylli keta 9 Theot qe mendojne se jane bere 007 e “ drejtesise”,marin rroge 20 milion euro, pa llogaritur qe per sejcilin paguhen edhe 3 paga mujore te Gardes se Republikes minimalja nga 400 euro ne muaj( nje shofer dhe dy truproje).

Dy prej ketyre i nderuar Ylli kane blere vila tek fshati pas TEGUT ku banojne pothuajse te gjithe hajdutet 30 vjeçar te politikes Shqiptare.

Njeri nga keta i nderuar Ylli ka ardhur ne kete mision nga nje firme qe meret me kanale kulluese ne Austri i lobuar nga ish kancelari i dorehequr per korrupsion i Austris Z Kurtz sepse kjo firme ishte e nje miku te ngushte te tij.

Nje tjerer nga keta Jacobsat,Z Pata eshte i paditur nga nje prokuror Anglez i UMNIKUT ne Kosove si kokerr hajduti ordiner.

Hansi qe iku nga ketu ka qene i zhytur deri ne fyt me plot skandale nga me te pistat.

Per antare te kpk apo kpa qe jane mare te pandehur per vepra penale ordinere si fallsifikim dokumentash, fallsifikim cv, fshehje pasurie etj, keta kane mbajtur qendrime me dy standarte, kur subjekti ka qene i gjinise mashkull keta kane pranuar vendimin e spakut dhe e kane larguar nga organet e vetingut si ne rastin e Luan Dacit, por kur subjekti eshte i gjinis femer, keta heshtin dhe lejojne qe nje apo dy antare te kpk apo kpa qe jane nen akuze si fallsifikatore, te gjykoj gjygjtare e prokurore akoma.

Dhe e fundit fare per te te informuar sado pak Z Pata, keta “ engjej” jo shqipfoles, te gjitha informacionet i marin nga institucionet Shteterore Shqiptare si SHISH, DSIK, POLICI, PASTRIM PARASH, HIPOTEKA etj dhe nuk jane agjent ose pjesetare te CIA-s MI-6 apo SIMI-t por disa njerez te zakonshem me nivel kualifikimi nen mesataren e njerezve te zakonshem.

Pra edhe nese jane “ engjej” dhe e kane shenjestren super, dyfeku i tyre i nderuar Ylli eshte i mbeshtetur fort tek b….. e Qeverise e te Pushtetit ndaj kane kaluar vetingun te gjith ish hetuesit, ish gjygjtaret, ish prokuroret, ish sigurimsat dhe spiunet e tyre te rregjimit bastard komunist e jane larguar nga vetingu magjistrat dhe njerez te ndershem si Gurali Braimllari, Antoneta Sevdari, Eugen Beci, Anton Martini e plot te tjere qe jane perballur dhe kane dhene denime maksimale per bandat kur kane qene prokuror ose gjyqtare tek krimet e renda.

Mund te jesh “ gjahtare” i mire, mund te kesh pushke super, mundt te kesh deshiren e mire, por po e mbeshtete pushken ne b….. te ketij pushteti, do te vij era m…. çdo predhe.

 

10:33 Opinione Luçiano Boçi

Forca e protestës

Protesta e 7 korrikut ridimensionoi dhe një herë polit...

Lajmet e fundit nga