LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zoti e bekoftë shqiptarin e madh Prof. Sami Repishtin

12 Prill 2024, 21:27, Kulturë Besim Ndregjoni

Zoti e bekoftë shqiptarin e madh Prof. Sami Repishtin

Zoti e bekoftë shqiptarin e madh te shekullit Sami Repishtin e familjen e tij! Fort i nderçem Prof. Repishti!

Në 99-vjetorin e lindjes tuaj Prof. Sami Repishtit, gjej rastin që ta përsëris se sa me fat kemi qenë si komunitet ne te mbijetuarit e diktatures që e kemi pasur dhe e kemi në mesin tonë. Ikonen e qendreses antikomuniste, bashkevuajtsin dhe te mbijetuarin e diktatures, shkrimtarin, publicistin, mbrojtsin e palodhur te Kosoves martire bashkepunuesin dhe mikun e idealeve Dr. Ibrahim Rugoves!

99 vjetori i juaj na gezon se lutjet tona per pranine tende ne dy shekuj Zoti na i ka pranuar.

Pena juaj u be pishtar ndriçimi per genocidin komunist ne Shqiperi, u be drite per shqiptaret e Kosoves te fitonin lirine. Zeri i juaj ushtoi ne Kongresin amerikan ne mbrojte te shqiptarve ne Ballkan.

Personaliteti i juaj atdhetar e kombdashes e nderoi Shkodren loce qe te rriti e te edukoi.

Në vend të urimit, ne bashkevuajtsit tuaj ndjehemi krenar e te falenderojme per  kontributin e madh që ka dhënë për kombin shqiptar, për 6000 te zhdukurit e komunizmit, per 36.000 te burgosurit politike  për shqiptaret në SHBA, për të drejtat e lirite e njeriut kudo.

 Te urojme  edhe shëndet e jetë të gjatë o shqiptar i madh qe lartsove emrin e Nanes Shqipni! I lutemi te madhit Zot qe  ta festojmë së bashku 100-vjetorin e lindjes.

Zoti e bekofte shqiptarin e madh te shekullit Sami Repishtin e familjen e tij!

Lajmet e fundit nga