LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lajmi i hidhur për botën e artit/ Shuhet Ali Oseku

3 Prill 2024, 07:27, Kulturë CNA
Lajmi i hidhur për botën e artit/ Shuhet Ali Oseku
Piktori i njohur, Ali Oseku

Piktori i njohur, Ali Oseku, është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme, në moshën 80-vjeçare.

Fatkeqësisht ai ka humbur betejën me sëmundjen e rëndë.

Lajmin për shuarjen nga jeta të artistit e ka bërë me dije vëllai i tij, Shpëtim Oseku, i cili njofton se homazhet do të mbahen këtë të mërkurë tek Universiteti i Arteve.

Lajmi i hidhur për botën e artit/ Shuhet Ali Oseku

“Ali Oseku vëllai mentori dashuria ime, së bashku me idenë e tij të pafundësisë, që aq shumë e deshi e aq shumë e kuroj, sot u largua e shkoj ne pafundësinë e tij. Ooohhh sa shumë dhimbje, sa shumë gjëra me ikën sot nga shpirti...

(Nesër ora 11 am, homazhe tek Universiteti i Arteve, në orën 15 përcjellja për në Ameshim të mirit tonë)”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Oseku është një prej artistëve më emblematikë të artit shqiptar në 50 vitet e fundit.

Lajmi i hidhur për botën e artit/ Shuhet Ali Oseku

Piktori është shqiptar i Kosovës, i lindur dhe rritur në Tiranë.

Pas studimeve, ai punoi si skenograf në TOB. Në vitin 1973, në valën e ndëshkimeve shtetërore në fushën e artit dhe kulturës, artisti u dënua me burg deri në vitin 1979.

I detyruar nga sistemi komunist, ai punoi si punëtor i thjeshtë, ndërsa me ardhjen e demokracisë u angazhua sërish në art.

Ali Oseku ka marrë pjesë në dhjetëra ekspozita personale dhe kolektive, brenda dhe jashtë vendit./ CNA

Lajmi i hidhur për botën e artit/ Shuhet Ali Oseku

Lajmi i hidhur për botën e artit/ Shuhet Ali Oseku

 

14:42 Kulturë Jonida Xhyra

Rrugët e ballokumes

Lulet e portokalleve janë pjesë e pandashme e çdo oborri t...

Lajmet e fundit nga