LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zjarri në Dropull merr përmasa të mëdha/ Rrezikohen banesat në tre fshatra

30 Korrik 2022, 18:37, Kronika CNA
Zjarri në Dropull merr përmasa të mëdha/ Rrezikohen banesat
Foto ilustruese

Një vatër zjarri në Dropull ka djegur të paktën 5 ha pyll drurë të rrallë të llojit Prall dhe 10 ha kullota.

Mësohet se zjarri ka marrë përmasa të mëdha dhe po përparon drejt banesave në tre fshatra të Dropullit. Flakët janë reth 100 m larg zonës së banuar në fshatrat Frashtan, Lugar dhe Gorricë.

Raportohet se shefi i zjarrfikësve të Dropullit, Alqi Kosta, ka kërkuar ndihmë nga zjarrfikësit e Libohovës dhe Gjirokastrës.

Ndërkohë, edhe kryebashkiaku i Dropullit, Dhimitër Toli, ka vënë në alarm Emergjencat Civile në Tiranë për ndërhyrje nga ajri.

Ndërkohë, pritet që në vendngjarje të dërgohet një helikopter, për të bërë të mundur vënien e situatës nën kontroll./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga