LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trafik armësh drejt Greqisë nga kufiri i gjelbër/ Kapet 18-vjeçari në Korçë

5 Tetor 2022, 17:29, Kronika CNA
Trafik armësh drejt Greqisë nga kufiri i gjelbër/ Kapet
Momenti i arrestimit

Finalizohet pas një hetimi 1-mujor, operacioni policor i koduar “Fajanca”, në saj të të cilit është goditur një rast i trafikimit të armëve të zjarrit dhe mbajtjes së tyre pa leje.  

Mësohet se blutë kanë arrestuar në flagrancë shtetasin me iniciale O. S., 18 vjeç, banues në Korçë, për veprat penale “Trafikimi i armëve dhe i municionit”, “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit” dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”.

Në bazë të informacioneve të siguruara gjatë periudhës hetimore, se disa shtetas po tentonin të trafikonin armë zjarri nga Shqipëria në drejtim të Greqisë, nëpërmjet kufirit të gjelbër, shërbimet e Policisë organizuan punën dhe në lagjen nr. 10, Korçë, lokalizuan automjetin tip “Mercedes-Benz”, me të cilin dyshohet se do të transportoheshin armë zjarri.

Punonjësit e Policisë i kanë bërë me shenjë shtetasit O. S., që të ndalonte automjetin, por ai nuk i është bindur urdhrit të tyre dhe ka tentuar të largohet me shpejtësi, por është kapur dhe ndaluar menjëherë. 

Gjatë kontrollit të ushtruar në automjet u gjetën 1 armë zjarri pushkë automatike, municion luftarak dhe 2 fitila zjarrpërcjellës, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, së bashku me automjetin.

Vijon puna për dokumentimin e plotë ligjor të këtij aktiviteti kriminal dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të personave të tjerë të dyshuar si të implikuar në të.

Ndërkaq, materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për hetime të mëtejshme./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga