LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Arrestohet punonjësi fals i forcave speciale/ Zbulohet se si kishte depërtuar në institucione

30 Janar 2023, 11:14, Kronika CNA
Arrestohet punonjësi fals i forcave speciale/ Zbulohet se si kishte
Foto ilustruese

Një 40-vjeçar është arrestuar, pasi lëvizte me armë zjarri pistoletë me fishek në fole, gati për qitje, dhe prezantohej me dokument të falsifikuar si punonjës policie i forcave speciale.

Gjatë kontrollit në banesë 40-vjeçarit iu gjetën municione luftarake, pranga, dokumente të falsifikuara për autorizim hyrjeje në institucione, mbajtëse arme dhe maskë si ato të Policisë.       

“Shërbimet e Forcës së Posaçme 'Shqiponja', në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Nr. 3, në vijim të punës për evidentimin dhe goditjen e rasteve të armëmbajtjes pa leje, bazuar dhe në informacionet e siguruara përmes inteligjencës informative për një shtetas që prezantohej si punonjës i forcave speciale të Policisë, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar 'Speciali'.  

Gjatë operacionit, në rrugën 'Hamid Shijaku', shërbimet e Policisë kanë lokalizuar dhe ndaluar shtetasin K. Gj., të cilit, gjatë kontrollit fizik, i kanë gjetur një armë zjarri pistoletë me fishek në fole gati për qitje dhe një krehër me municion luftarak. 

Në vijim të veprimeve, gjatë kontrollit të banesës së këtij shtetasi, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale municion luftarak, një palë pranga, dy dokumente të falsifikuara për autorizim hyrjeje në institucione, një mbajtëse arme dhe një maskë si ato të Policisë.   

Në përfundim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit K. Gj., 40 vjeç, banues në Tiranë dhe materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale 'Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit', 'Mbajtja pa të drejtë e uniformës', dhe 'Falsifikimi i dokumenteve'”, thuhet në njoftimin e Policisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga