LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet në Malin e Zi/ Gjukanoviç dhe Milatoviç shkojnë në raundin e dytë

19 Mars 2023, 21:42, Kosova & Bota CNA
Zgjedhjet në Malin e Zi/ Gjukanoviç dhe Milatoviç
Milo Gjukanoviç dhe Jakov Milatoviç

Kandidati i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) Milo Gjukanoviç dhe kandidati i Lëvizjes Evropa Jakov Milatoviç do të garojnë për presidencën e Malit të Zi në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale pasi askush nuk ka arritur që të fitojë mbi 50% të votave.

Mediat malazeze bëjnë me dije se projeksionet e para të bazuara në rreth 80 për qind të votave të numëruara, tregojnë se Gjukanoviç ka rreth 35-36 për qind të votave, ndërsa Milatoviç 28-29 për qind të votave.

Mandiç ka ndërmjet 19%-20% të votave, Beçiç mbi 11% të votave, Vuksanoviç Stankoviç 3%, Daniloviç rreth 1.5% dhe Raduloviç nën një për qind./CNA

Lajmet e fundit nga