LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kurti: BE të gjejë mekanizmin për ta bërë marrëveshjen ndërkombëtarisht të detyrueshme

19 Mars 2023, 12:45, Kosova & Bota CNA
Kurti: BE të gjejë mekanizmin për ta bërë
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot se i takon Bashkimit Europian të gjejë një mekanizëm për ta bërë marrëveshjen me Serbinë ligjërisht dhe ndërkombëtarisht të detyrueshme.

“Tani kemi arritur një marrëveshje për një aneks implementues të Marrëveshjes Themelore. Serbia, ashtu si në takimin e fundit në Bruksel, iu shmang nënshkrimit të Marrëveshjes dhe tani edhe Aneksit. I takon BE-së të gjejë një mekanizëm për ta bërë marrëveshjen ligjërisht dhe ndërkombëtarisht të detyrueshme”, tha Kurti.

Ai ka nënvizuar se në Ohër kanë shkuar me qëllime të mira dhe kanë treguar mirëbesim gjatë takimeve të djeshme.

Kurti ka falënderuar të dërguarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, shefin e politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, të dërguarin e posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, për angazhimin, si dhe Maqedoninë e Veriut për mikpritjen./ CNA.al

Lajmet e fundit nga