LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti në Ekudador/ Raportohet për 15 viktima

19 Mars 2023, 14:24, Kosova & Bota CNA
Tërmeti në Ekudador/ Raportohet për 15 viktima
Foto ilustruese

Të paktën 15 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 400 janë plagosur, si pasojë e një tërmeti 6.7 shkallë të Rihterit, që ka goditur gjirin jugor të Ekuadorit.

Është raportuar se në disa qytete janë dëmtuar ndërtesat. Provinca jugore, El Oro, është prekur më së shumti nga tërmeti, dhe, sipas autoriteteve, 12 persona kanë humbur jetën.

Presidenti Guillermo Lasso, u ka bërë thirrje qytetarëve që të ruajnë qetësinë derisa zyrtarët të vlerësojnë dëmet.

Ai, po ashtu, ka vizituar një spital në qytetin Maçala për të takuar disa të plagosur.

Ky është tërmeti më i fuqishëm që e ka goditur Ekuadorin prej vitit 2016, kur gati 700 njerëz kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë plagosur.

Lajmet e fundit nga