LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vuçiç jep dorëheqjen nga drejtimi i partisë

26 Maj 2023, 22:58, Kosova & Bota CNA

Vuçiç jep dorëheqjen nga drejtimi i partisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka hequr dorë nga drejtimi i partisë së tij, Partisë Progresive Serbe (SNS)

Lajmi u njoftua nga vetë Vuçiç në tubimin e para Kuvendit në Beograd. Ai tha se nga nesër nuk do të jetë më lider i partisë.

“Kjo është mbrëmja e fundit kur ju drejtohem si kryetar i SNS-së, anëtar besnik dhe besnik i së cilës do të jem, por nga nesër do të jem kryetar i të gjithë qytetarëve të Serbisë, por jo edhe i partisë politike”, u shpreh presidenti serb.

Ai tha se nga e shtuna partinë e marrin “disa njerëz të mrekullueshëm” dhe se nga 28 qershori nisin formimin e Lëvizjes për popullin dhe shtetin.

Përsa i përket opozitës, presidentri serb deklaroi se deputetët që organizuan protesta pas dy masakrave në Beograd dhe rrethinën e tij “meritojnë vetëm përbuzjen”.

Lajmet e fundit nga