LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Europol zbërthen grupin kriminal me bazë në Spanjë, 30 të arrestuar

26 Maj 2023, 16:33, Kosova & Bota CNA

Europol  zbërthen grupin kriminal me bazë në Spanjë, 30

Europol bën me dije zbërthimin e një grupi të strukturuar kriminal, veprimtaria e së cilës ishte trafiku i drogës me shtrirje të gjërë nga Amerika e Jugut në Evropë.

Gjatë aksionit të Europol në 23 banesa në Spanjë janë arrestuar 30 të dyshuar.

Hetuesit filluan të hetonin këtë rast në fund të vitit 2022, kur në një kamion u gjetën 500 kilogramë kokainë.

Nga hetimi rezultoi se një grup shoferësh me kamionë, që punonin për një kompani transporti mallrash,bënin transportin e drogës. 

Kjo gjetje nxiti mobilizmin më të imtësishëm të organeve kompetente duke konkluduar në çmontimin e të gjithë rrjetit kriminal, duke përfshirë drejtuesin e tij, personat përgjegjës për shpërndarjen dhe logjistikën e drogës dhe pastruesit e parave.

Vlera totale e aseteve të sekuestruara vlerësohet rreth 40 milionë euro dhe janë sekuestruar gjithashtu 172 000 euro cash, 10 automjete, stoli dhe ora luksoze.

 

 

Lajmet e fundit nga