LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

BE-ja synon të nënshkruajë marrëveshje tregtare me Australinë dhe Kenian

26 Maj 2023, 09:45, Kosova & Bota CNA
BE-ja synon të nënshkruajë marrëveshje tregtare me
Foto ilustruese

Komisioni Evropian synon të përfundojë negociatat për marrëveshjet e tregtisë së lirë me Australinë dhe Kenian në dy muajt e ardhshëm, pasi lufta në Ukrainë dhe dëshira për të reduktuar varësinë nga Kina nxit një shtytje të BE-së për partneritete.

Komisioneri Evropian i Tregtisë, Valdis Dombrovskis, tha të enjten (25 maj) se ekzekutivi i BE-së do të paraqesë për miratim shumë shpejt një marrëveshje të arritur me Kilin, e cila mund të nxisë aksesin e BE-së në litium dhe bakër.

"Ne duam të përfundojmë negociatat me Australinë dhe Kenian deri në verë," tha Dombrovskis në një konferencë shtypi pas një takimi të ministrave të tregtisë në Bruksel, duke shtuar se ai do të takohet me homologun e tij australian muajin e ardhshëm.

Institucionet e BE-së zakonisht marrin një pushim veror në gusht.

Johan Forssell, ministër i tregtisë i Suedisë, i cili mban presidencën gjashtëmujore të radhës të BE-së, tha se kishte një mbështetje shumë të fortë midis ministrave për një marrëveshje të Australisë.

Olivier Becht, ministër i tregtisë i Francës, i cili ka rezultuar më ngurrues për të mbështetur marrëveshjet tregtare për shqetësimet për bujqësinë e saj, tha se vendi i tij e shikonte marrëveshjen e mundshme të Australisë në mënyrë të favorshme.

E njëjta gjë nuk mund të thuhet për një marrëveshje të arritur me bllokun Mercosur të Argjentinës, Brazilit, Paraguait dhe Uruguait në vitin 2019, e cila është lënë në pritje për shkak të shqetësimeve të BE-së për shpyllëzimin e pyjeve tropikale. Franca në veçanti ka shprehur kundërshtimin e saj.

Komisioni Evropian ka propozuar bashkëngjitjen e një aneksi të marrëveshjes për të treguar angazhimet për shpyllëzimin dhe fusha të tjera të qëndrueshmërisë.

“Në këtë fazë nuk kemi marrë kundërpropozimet e Mercosur. Ata janë duke punuar për këtë. Pra, ne po i presim ata së shpejti, "tha Dombrovskis, duke shtuar se ai mendon se një samit BE-Amerika Latine/Karaibe në korrik mund të ofrojë një impuls shtesë për negociatat./ CNA.al

Lajmet e fundit nga